G7 Zirvesi’ne İran damga vurdu 

Fransa’da düzenlenen G7 Zirvesi’nin en büyük sürprizlerinden biri İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in ziyareti oldu. 

Zarif’in sürpriz ziyaretinin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un inisiyatifiyle gerçekleştiği bildirildi. 

Macron, ABD’nin 2015 yılında tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşmanın yeniden müzakere edilmesi için devreye girmişti. 

Elysee Sarayı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada liderlerin ‘İran ile müzakereleri yürütmesi için Macron’u yetkilendirdiği’ söylendi. Ancak Trump, bu açıklamayı yalanladı ve böyle bir yetkilendirmenin olmadığını belirtti.

Macron: Trump ve Ruhani önümüzdeki günlerde görüşebilir 

Zirvenin sonunda yapılan basın toplantısında Macron, Trump ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin önümüzdeki günlerde görüşebileceğini söyledi.

NTV canlı yayınına bağlanan Kayhan Karaca, G7 Zirvesi’nde yaşananlara ilişkin şu bilgileri aktardı: 

“Zirveye tamamen İran damgasını vurdu. Bu, biraz önce zirvenin kapanışında ortak basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından da dile getirildi. 

Macron, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Fransa’ya gelmesinin bir tesadüf olmadığını, bunun haftalardır hazırlanmakta olan bir plan olduğunu açıkça ilan etti. 

Fransa’nın ne yapmak istediği de açığa çıktı. Fransa, Trump ile Ruhani arasında bir görüşme planlıyor. En azından bunun yapılması için bir yol haritası oluşturulmuş durumda. Bu sabah Tahran’dan olumlu bir mesaj geldi. Ruhani, Trump ile görüşebileceğini söyledi. Trump da dolaylı bir şekilde bu görüşmeyi yapabileceği mesajını veriyor.”

22 Eylül 1985 tarihinde kurulan G7’ye üye olan ülkeler şöyle: ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın