Ana sayfa Dünya Gantz’tan Netanyahu’ya: İsrail senden daha önemli ve güçlü

Gantz’tan Netanyahu’ya: İsrail senden daha önemli ve güçlü

Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz (Fotoğraf: Twitter, @gantzbe)

Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu hedef aldı. Gantz, Netanyahu için “İsrail senden daha önemli ve güçlü. İç savaş çıkarmana izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e koalisyon için yeterli çoğunluğa ulaşamadığını bildiren Gantz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Netanyahu hakkında sert ifadeler kullandı. Gantz, “İsrail senden daha önemli ve güçlü. İsrail vatandaşlarının seçimi her tür siyasi ayrımdan daha önemli ve güçlüdür. Sevdiğiniz nefret kampanyası geçmişte ciddi bir felakete yol açtı. İç savaş çıkarmana izin vermeyeceğiz. Nefret tohumları ekmene karşı sabrımızın da bir sınırı var” ifadelerini kullandı. 

17 EYLÜL’DEN BERİ HÜKÜMET KURULAMIYOR 

17 Eylül’de yapılan genel seçimleri az bir farkla Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı önde tamamlamıştı. 120 sandalyeli mecliste Mavi Beyaz İttifakı 33 milletvekili kazanırken, Netanyahu’nun liderliğindeki Likud Partisi 32 milletvekili kazandı.

Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, hükümet kurma görevini öncelikle Netanyahu’ya vermiş, ancak yeterli çoğunluğu sağlayamayan Netanyahu görevi iade etmek zorunda kalmıştı.

Rivlin, Netanyahu’nun ardından hükümet kurma görevini Gantz’a vermişti. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here