Ana sayfa Bilgi Merkezi Gazi Yaşargil kimdir? Kısaca hayatı

Gazi Yaşargil kimdir? Kısaca hayatı

PAYLAŞ

Dünyaca ünlü beyin cerrahı Gazi Yaşargil, 1915 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Ankara’da başladı. 1933 yılında Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. 

Mezuniyetinin ardından Friedrich Schiller Üniversitesi‘nde tıp eğitimine başladı. 1945 yılında İsviçre’ye giderek Basel Üniversitesi‘nde eğitimini sürdürdü. Buradaki eğitimini 1949 yılında tamamladıktan sonra kısa bir süreliğine Anatomi Enstitüsü’nde Dr. Josef Klinger‘in yanında görev yaptı. 1950 ile 1953 yılları arasında ise asistanlık yaptı. Uzmanlığını Zurich Üniversitesi‘nde beyin cerrahisi kliniğinde tamamladı.

1960 yılında doçent olan Yaşargil, 1965 yılında profesör oldu. 1973 yılında ise ordinaryüs profesör oldu.

Yaşargil, mikroteknikle omurilik yollarının açılım yöntemini bütün beyin ve omurilik cerrahisinde kullanmaya başladı. Bu yöntem daha sonra tüm dünyada kullanıldı. 

1993 yılında Zurich Üniversitesi’nden emekli oldu. Ertesi yıl Amerika’daki Arkansas Üniversitesi‘nde çalışmaya başladı. Burada yapmış olduğu çalışmalardan dolayı “Yüzyılın Beyin Cerrahı” seçildi. 

2013 yılında emekli olduktan sonra Türkiye’ye dönerek Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde çalışmaya başladı. Buradaki çalışmalarına devam eden Yaşargil’e, Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası verilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here