Ana sayfa Bilgi Merkezi Gazi Yaşargil kimdir?

Gazi Yaşargil kimdir?

PAYLAŞ
Gazi Yaşargil kimdir? İşte Gazi Yaşargil’in kısaca hayat hikayesi.

Dünyanın en önemli beyin cerrahlarından olan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, 6 Temmuz 1925 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dünyaya geldi. Babası Lice’de kaymakamlık yapmaktaydı. Ailesi Ankara’ya taşınınca öğrenimine burada başladı. Lise öğrenimini 1943 yılında Ankara Atatürk Lisesinde tamamladı.

Yükseköğrenimini tamamlamak için Ankara Üniversitesi’ne kaydoldu. 1943 yılında Friedrich Schiller Üniversitesi‘nde tıp eğitimine başladı. 1945 yılında Basel Üniversitesi’ne geçti ve eğitimini burada sürdürdü. 1949 yılında mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından kısa bir süreliğine Anatomi Enstitüsü’nde Dr. Josef Klingler’in yanında görev yaptı. 1950 ile 1953 yılları arasında asistanlık yaptı. Uzmanlığını Zürich Üniversitesi’nde tamamladı.

1960 yılında doçent olan Yaşargil, 1965 yılında profesör oldu. 1973 yılında ise ordinaryüs profesör oldu.

1965 yılına kadar Zürich Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürdü. 1965 yılında ABD’ye giderek Burlington-Vermont Üniversitesi’nde Prof. M.P.R Donaghy ile birlikte çalışmalar yürüttü. 1967 yılında tekrardan Zürih’teki beyin cerrahisi kliniğine döndü.

Zürih’te yaptığı çalışmada, mikroteknikle omurilik yollarının açılım yöntemini bütün beyin ve omurilik cerrahisinde kullanmaya başladı. Bu yöntem büyük bir başarı sağladı ve tüm dünyada kullanılmaya başlandı.

Zürich Üniversitesi’nden 1993 yılında emekli olan Yaşargil, ABD’deki Arkansas Üniversitesi’nde görev yapmaya başladı. ABD’deki ilk mikronöroşirurji merkezini kurdu. Burada hem ders verdi, hem de ameliyatlara girdi. 2013 yılında buradan da emekli oldu. ABD’de yaptığı çalışmalardan dolayı “Yüzyılın Beyin Cerrahı” seçildi. Ayrıca adına üniversitelerde kürsüler kuruldu.

Damar hastalıklarının tedavisinde geliştirdiği teknik ile önemli bir başarı sağladı. Zararlı urları, kendi geliştirdiği teknik ve araçla çıkarmayı başardı.

2013 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmaya başladı. Halen burada çalışmalarını sürdürmektedir. Kendisine Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası verilmiştir.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here