Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanı olmasıyla Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’i atadı. Peki Yaşar Güler kimdir? 

Yaşar Güler, 1954 yılında Ardahan’da dünyaya geldi. Aslen Bayburtlu olan Güler, 1974 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu.

Kara Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1984 yılına kadar çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yaptı.

1986’da Kara Harp Akademisi’nden, 1988’de ise Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu.

Kurmay subay olarak çok sayıda görevde bulundu. Yurtiçi Bölge Komutanlığı’nda Hareket Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’nda Plan Subaylığı, 12’inci Piyade Tümen Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Silopi İç Güvenlik Tabur Komutanlığı görevlerinde bulundu. Yurt dışında da görev yapan Güler, 1994 yılında Bosna-Hersek Türk Tugay Komutan Yardımcılığı görevinde bulundu. Burada 1 yıl görev yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Başbakanlık Askeri Başdanışmanlığı Proje Subaylığı görevinde bulundu.

İtalya’da bulunan NATO Komutanlığı’nda 1997 yılında başladığı Muhabere Başkan Yardımcılığı görevini iki sene boyunca sürdürdü. Daha sonra Türkiye’ye dönen Güler, Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkez Komutanlığı ve Genelkurmay Tatbikatlar Şube Müdürlüğü yaptı.

2001’de tuğgeneralliğe, 2009’da korgeneralliğe, 2013’te orgeneralliğe terfi etti. Bir süre Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevinde bulundu. 2013 yılında ise Genelkurmay İkinci Başkanlığı’na getirildi.

2016 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’na, 2017 yılında ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirildi.

2018 yılında Hulusi Akar‘ın Milli Savunma Bakanı olmasının ardından Genelkurmay Başkanı olarak atandı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın