Ana sayfa Gündem Gereksiz MR’a SGK tarafından geri ödeme yapılmayacak

Gereksiz MR’a SGK tarafından geri ödeme yapılmayacak

PAYLAŞ
Fotoğraf: Pixabay

2 Eylül tarihinden itibaren gereksiz tekrar edilen MR ve tomografilerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödemesi yapılmayacak. 

MR ve tomografi maliyetinin 1.7 miyar dolara ulaşması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Buna göre acil durumlar hariç hastanın mevcut tetkikleri sorgulanmadan yeni tetkik istenmeyecek. 

Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz ay “Teletıp ve Teleradyoloji Sistemi Genelgesi” yayımlanmıştı. Genelgeye göre, acil durumlar hariç olmak üzere hastanın mevcut tetkikleri sorgulanmadan yeni tetkik istenmeyecek. 

Yayımlanan genelgede, “2 Eylül itibarıyla tetkik sorgulama servisinden görüntüsü veya raporu sorgulanmayan veya sorgulandığı halde görüntülere ya da raporlara erişim sağlanmadan doğrudan istenen tetkiklerin MEDULA sistemine bildiriminin yapılmayacağı” ifadelerine yer verildi. Bu durumda tetkikin SGK tarafından geri ödemesi de yapılmayacak. 

Bu kapsamda geliştirilen yazılımla hastaların tüm tetkik ve raporları Teletıp ve Teleradyoloji Sistemi’ne aktarıldı. Bu sisteme hem hastalar hem de doktorlar ulaşabiliyor. Ayrıca sisteme tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri dahil edildi. 

Yeni sistemle gereksiz maliyetin ve zaman kaybının önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtiliyor.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here