Ana sayfa Teknoloji Google, AB’nin verdiği 1.7 milyar dolarlık cezaya itiraz etti

Google, AB’nin verdiği 1.7 milyar dolarlık cezaya itiraz etti

PAYLAŞ

Google, geçtiğimiz Mart ayında Avrupa Komisyonu tarafından verilen 1.7 milyar dolarlık para cezasına itiraz ettiğini açıkladı. 


CNBC’ye konuşan Avrupa Komisyonu sözcüsü, komisyonun kararı mahkemede savunacağını söyledi.

Google’a, daha önce iki kez daha Avrupa Komisyonu tarafından ceza kesilmişti. Avrupa Komisyonu, Android işletim sistemi ile alışveriş arama sonuçlarına ilişkin yaklaşık 8 milyar dolar ceza vermişti.

Haberin Cuma günü Wall Street Journal tarafından verilmesiyle birlikte, Google’ın ana şirketi Alphabet’in hisseleri yüzde 5 oranında değer kaybetti.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz Mart ayında Avrupa Komisyonu, online reklam pazarındaki ‘rekabet karşıtı’ uygulamalarından dolayı Google’e 1.7 milyar dolar para cezası vermişti.

Avrupa Komisyonu Rekabet Komiseri Margrethe Vestager tarafından yapılan açıklamada, Google’ın pazardaki hakimiyetini kötüye kullanarak üçüncü parti web sitelerindeki sözleşmelere kısıtlayıcı hükümler koyduğu ve rakiplerin arama reklamlarının bu sitelerde yayınlanmasını kısıtladığı iddia edilmişti.

Piyasa egemenliğinin AB antitröst yasasına göre yasadışı olmadığını belirten Margrethe, “Bununla birlikle baskın olan şirketin, baskın oldukları pazarda veya ayrı pazarlarda rekabeti kısıtlayarak güçlü pazar konumlarını kötüye kullanmama gibi özel bir sorumluluğu vardır” demişti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here