Google’ın Huawei kararı: Kullanıcıları nasıl etkileyecek?

Google, Çinli telekomünikasyon devi Huawei ile işbirliğini sınırlandırdı. Buna göre Android işletim sisteminin yeni versiyonlarını Huawei’ye vermeyecek. 

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde çıkardığı bir kararnameyle Huawei’yi kara listeye almıştı. Söz konusu kararname, ABD şirketlerinin ‘ulusal güvenlik riski teşkil eden’ şirketlerden parça ve teknoloji almasını yasaklıyordu.

Reuters’ın haberine göre, Google uygulamalarına sahip mevcut Huawei aklıllı telefon sahipleri, uygulama ve güncellemelerden sorunsuz bir şekilde faydalanmaya devam edecek.

Google sözcüsü: ‘Mevcut kullanıcılar uygulamaları kullanmaya devam edecek’

Google sözcüsü, “Huwai cihazlarında Google Play ve Google Play Protect güvenlik korumalarını kullanan kişiler, bu uygulamaları kullanmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Google’ın Android işletim sistemindeki güncellemelere erişimini kaybedeceğinden dolayı, Huawei’nin Çin dışındaki akıllı telefon satışları aksayabilir. Huawei’nin Android işletim sistemini kullanan cihazları, Google Play Strore, Gmail ve Youtube gibi popüler uygulamalara erişimi kaybedecek.

Reuters’a konuşan bir kaynak, Huawei’nin yalnızca Android’in genel sürümünü kullanabileceğini, Google’ın özel uygulama ve hizmetlerine erişemeyeceğini belirtti.

Huawei, son birkaç yıldır kendi teknolojisini geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Şirket, bu teknolojinin bir kısmının şu anda Çin’de satılan ürünlerde kullanıldığını açıkladı.

Kararın Çin pazarında etkisinin minimal olması bekleniyor. Çünkü, Google mobil uygulamalarının çoğu, yerel şirketler Tencent ve Baidu  tarafından sunuluyor.

Huwai, bir süredir ‘casusluk’ iddiasıyla ABD’li yetkililerin takibi altındaydı.

İki ülke arasındaki ticaret savaşı

Öte yandan bu kararın son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ‘ticaret savaşı’nın bir yansıması olduğu yorumu yapılıyor. İki ülke, karşılıklı olarak belirli ürünlerde gümrük vergilerini yürürlüğe sokmuştu.

En çok akıllı telefon satan ikinci firma

Huawei, 2019 yılı rakamlarına göre, akıllı telefon satışında Samsung’un ardından ikinci sırada yer alıyor.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın