gülse birsel

Gülse Birsel kimdir?

Gülse Birsel, 11 Mart 1971 tarihinde İstanbul Cihangir’de dünyaya geldi. Babası Gültekin Birsel, annesi ise Semiha Şener’dir. Anne ve babası, adlarının ilk hecelerini birleştirerek “Gülse” adını vermişti ona.

Oyunculuğa olan ilgisi ortaokul yıllarında başladı. Fakat ailesi oyuncu olmasını istemiyordu. Bu sebeple, lise öğrenimini Beyoğlu Anadolu Lisesi‘nde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü‘ne kaydoldu. [1]

Gülse Birsel, üniversite ikinci sınıfta öğrenim gördüğü sırada Aktüel dergisinde yazmaya başladı. Mezun olana kadar da buradaki işini sürdürdü. Senaryo yazmanın temellerini bu dönemde attığını belirtir. [2]

Üniversiteden mezun olduktan sonra ABD’de bulunan Columbia Üniversitesi‘nde sinema üzerine yüksek lisans yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra gazetecilik yapmayı sürdürdü. ATV‘de sabah haberlerinde dış haber editörü olarak görev yaptı. Bir süre sonra ise Esquire dergisinde çalışmaya başladı.

1997 yılında başladığı Harper’s Bazaar dergisinin yayın yönetmenliği görevini 2003 yılına kadar sürdürdü. Ardından Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmaya başladı.

Gülse Birsel, 1999 yılında Murat Birsel ile hayatını birleştirdi.

2002 yılında ATV ekranlarında yayınlanan “G.A.G” adlı programın metin yazarlığı ve anlatıcılığını yaptı. Bu programı 2004 yılına kadar sürdürdü.

2003 yılında “Gayet Ciddiyim” adlı ilk kitabı yayımlandı. Ertesi yıl ise “Hala Ciddiyim” adlı ikinci kitabı yayımlandı. Kitapları kısa bir sürede en çok satanlar listesine girdi.

2003 yılında “Eyvah! Eski Kocam” adlı dizide başrol olarak yer aldı. Ancak dizi kısa bir süre sonra yayından kaldırıldı.

AVRUPA YAKASI

2004 yılında ATV’de yayınlanmaya başlayan “Avrupa Yakası” adlı dizide hem senaristlik hem de oyunculuk yaptı. Büyük bir beğeniyle takip edilen bu dizi, 2009 yılında final yaptı.

Avrupa Yakası“nda göstermiş olduğu performansla 2005 ve 2006 yıllarında Altın Kelebek’te “En İyi Kadın Komedi Oyuncusu” ödülüne layık görüldü.

2004 yılında vizyona giren “Hırsız Var” adlı sinema filminde oynadı. Bu film, onun beyaz perdedeki ilk deneyimiydi. Bunun dışında 2009 yılında “7 Kocalı Hürmüz” ve 2017 yılında “Aile Arasında” filmlerinde rol aldı. 

YALAN DÜNYA

2012 yılında Kanal D‘de yayınlanan “Yalan Dünya” adlı dizide hem senarist hem de başrol oyuncusu olarak yer aldı. Bu proje ile Altın Kelebek’teEn İyi Senarist” ödülüne layık görüldü. 

JET SOSYETE

2018 yılında TV8 ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Jet Sosyete” adlı dizide hem senarist hem de oyuncu olarak yer aldı.

2013 yılında Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başlayan Gülse Birsel, 2019’un ekim ayında istifa ettiğini duyurdu. 

2016 yılında “Memleketi Ben Kurtaracağım” adlı kitabı yayımlandı.

KİTAPLARI

Gayet Ciddiyim
Hâlâ Ciddiyim
Yolculuk Nereye Hemşerim?
Velev ki Ciddiyim!
Yazlık
Memleketi Ben Kurtaracağım!

SİNEMA FİLMLERİ

Hırsız Var!
7 Kocalı Hürmüz
Aile Arasında

TELEVİZYON DİZİLERİ

Ah Kalbim
Yalan Dünya
Avrupa Yakası
Jet Sosyete

KAYNAKÇA

[1] Nil Karaibrahimgil, Gülse Birsel’le Yeniden, Milliyet gazetesi, 27.11.2011 (Erişim Tarihi: 13.03.2019)

[2] Asu Maro, Komediyi Kadına Yakıştırdı, Milliyet gazetesi, 02.10.2007


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın