Günde ne kadar su içmeliyiz? Osman Müftüoğlu cevapladı

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, NTV ekranlarında yayınlanan ‘NTV’ye Sorun’ programında yetişkin bir insanın günde kaç litre su içmesi gerektiğini açıkladı. Mütfüoğlu’nun açıklamaları şu şekilde: 

“Su çok önemlidir. En önemli gıda. İnsan ancak 6-7 gün susuz kalabiliyor. Fakat 6-7 hafta gıdasız kalabiliyor.

İnsanın su ihtiyacının en önemli göstergesi, tuvalete gittiğiniz zaman idrarınızın rengidir. Su gibi idrar yeterince su aldığınızı gösterir. İdrarınız koyulaşması da su ihtiyacınızın arttığının işaretidir.

Ben susuz kalmıyorum diyecekseniz idrar renginizin su renginde olması lazım. Ama bir miktar isteniyorsa verebilirim. Her bir kalori için 1 ile 1,5 mililitre suya ihtiyacımız vardır. Yani Osman Müftüoğlu, 2300-2400 kalori kullanıyorsa günde ortalama 2,5 litre su alması gerekiyor. Seda Hanım ortalama 1800-2000 kalori alıyorsa ortalama 2 litre su alması lazım.

Ortalama 2 litre su tüketilmeli

Ancak toplam hesapta yetişkin birinin günde 2 litre civarında sıvı tüketmesi lazım. Bunu saf su şeklinde tüketmek zorunda değil. Çorba, karpuz ve çay ile alınan su da dahil edilecek. Ama kafeinli içeceklerden ve alkollü içeceklerden aldığınız su buna dahil edilmeyecek.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın