Ana sayfa Bilgi Merkezi Güyük Han Kimdir?

Güyük Han Kimdir?

TRT ekranlarında yayınlanan ‘Diriliş Ertuğrul‘ dizisinin final bölümünde Ögeday Han ölümüyle birlikte yerine oğlu Güyük Han geçmekte. İzleyiciler ise Güyük Han hakkındaki detayları merak etmekte. Yaşamı konusunda sınırlı bilgiye sahip olunan Güyük Han hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik. İşte gelecek sezon ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinde göreceğimiz Güyük Han hakkında detaylar:

GÜYÜK HAN’IN HAYATI

Ogeday Han’ın 8 çocuğundan biri olan Güyük Han, 19 Mart 1206 tarihinde doğmuştur. Dedesi Cengiz Han olan Güyük Han’ın eşi Oghul Qaimish’dir. 1246 yılında Moğol İmparatorluğu’nun başına geçti. Bu durum Cengiz Han’ın diğer bir torunu ve Altın Orda Devleti’nin de kurucusu olan Batu Han’ın tepkisini çekmişti. Fakat Güyük Han 1248 yılında hayatını kaybetti ve imparatorluk dönemi çok uzun sürmedi. Güyük Han’ın erken ölümünün Moğol İmparatorluğu’ndaki çekişmeleri sona erdirdiği ve imparatorluğun parçalanmasını önlediği değerlendirilmektedir.

Güyük Han’ın ölümünün ardından ise yerine Mengü geçti.

GÜYÜK HAN’IN PAPAYA MEKTUBU

Bir dönem yalnızda bilim insanlarının girişine izin verilen Vatikan’ın arşivlerinin bir bölümünün kamuoyuna açılmasıyla önemli belgeler ortaya çıkmıştı. Bu önemli belgelerden biri de Moğol İmparator Güyük Han’ın, Papa 4. Innocent’a yazdığı mektubuydu. 1246 yılında, yani imparatorluğunun ilk yılında yazdığı bu mektupta Güyük Han, Papa’dan kendisine bağlı krallıklarla beraber bağlılıklarını bildirmesini istiyordu. Ayrıca Güyük Han bu teklifini kabul etmemesi halinde düşmanları olacağını bildiriyor.

Prof. Dr. Celal Şengör, yukarıda bahsedilen olayın öncesini ise Habertürk’te yayınlanan Teke Tek programında anlatmıştı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here