Ana sayfa Bilgi Merkezi Hakan Fidan kimdir?

Hakan Fidan kimdir?

Hakan Fidan
MİT Başkanı Hakan Fidan

Uzun bir süredir Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı olarak görev yapan Hakan Fidan kimdir? 

Askerlik hayatı

1968 yılında Ankara‘da dünyaya gelen Hakan Fidan, asker olmak istemiş ve Kara Kuvvetleri Muharebe Okulu‘na girmiştir. Buradan 1986 yılında mezun oldu. Öte yandan Kara Kuvvetleri Dil Okulu’nu da bitirmiştir.

Mezuniyetinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde astsubay olarak görev yaptı. Bir süre Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Otomatik Bilgi İşlem Bölümü’nde çalıştı.

Hakan Fidan’ın kariyeri açısından en önemli gelişme, Almanya’da bulunan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekat Başkanlığı‘na atanmasıdır.

Eğitim hayatı

Yurtdışındaki görevi sırasında bir yandan eğitimini de sürdürdü. University of Martland University College‘da Siyaset ve Yönetim Bilimi Bölümü‘nü bitirdi.

Türkiye’ye döndükten sonra Bilkent Üniversitesi‘nde yüksek lisans ve doktora yaptı. Yüksek lisans tezi “Dış Politikada İstihbaratın Yeri“, doktora tezi ise “Bilgi Çağında Diplomasi: Enformasyon Teknolojilerinin Uluslararası Antlaşmaların Doğrulanmasında Rolü” başlığını taşıyordu.

TSK’dan ayrılması ve bürokrasiye girişi 

2001 yılında TSK’daki mecburi hizmetini tamamladıktan sonra görevinden istifa etti. Sivil hayattaki ilk işini Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde buldu. Burada, 23. Dönem Milletvekili Suat Kınıkoğlu’nun yerine Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak görev yapacaktı.

2003 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı‘na getirilen Hakan Fidan, buradaki görevini 2007 yılına kadar sürdürdü. Bu sırada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu‘nun danışmanı olarak da görev yapmaktaydı. 2007 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Müsteşar Yardımcısı (Dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu) olarak görev yapmaya başladı.

Viyana’da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Üyeliği, Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma İşbirliği Platformu Danışma Kurulu Üyeliği, Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği yaptı.

Bir dönem Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında ders verdi.

En genç MİT Müsteşarı

15 Nisan 2010 tarihinde MİT Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. Emre Taner’in emekli olmasıyla birlikte 27 Mayıs 2010 tarihinde ise MİT Müsteşarlığı görevine getirildi. Bu sırada henüz 42 yaşındaydı ve MİT tarihinde bu göreve getirilen en genç kişi oldu.

Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarı olması üzerine dönemin İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak tepki gösterdi.

Oslo görüşmeleri 

PKK yöneticileriyle Oslo‘da yaptığı görüşmelerin ses kaydının 2011 yılında internete sızmasıyla birlikte kamuoyunun en çok konuştuğu isimlerden biri oldu.

7 Şubat 2012: MİT krizi

7 Şubat 2012 tarihinde KCK soruşturması kapsamında “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrılması, o dönem Türkiye kamuoyunda sarsıcı bir etki yaratmıştı. Fidan’ı ifadeye çağıran Sadrettin Sarıkaya, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edildi ve tutuklandı.

2015 yılındaki seçimlerde AK Parti’den milletvekili olmak için görevinden istifa eden Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşı çıkması üzerine adaylığını geri çekti ve tekrardan görevine döndü.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here