hafter

Halife Hafter kimdir?

Libya, 42 yıllık Muammer Kaddafi yönetiminin devrilmesinin ardından kaos ortamına sürüklendi. Merkezi hükümetin bir türlü kurulamadığı ülkede, iki ayrı hükümet bulunuyor. Bunlardan biri Ulusal Mutabakat Hükümeti, diğeri ise General Halife Hafter’in kontrolünde olan Temsilciler Meclisi. Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek olmak için asker gönderiyor. Peki, Kaddafi’nin devrilmesinden sonra ABD’den Libya’ya gelerek siyasi dengeleri değiştiren Halife Hafter kimdir? 

1943 yılında Ecdebiye kasabasında dünyaya gelen Halife Hafter, Sirte’deki Fercani kabilesine mensup. Kraliyet Askeri Koleji’nden mezun olduktan sonra Sovyetler Birliği’ne giderek askeri eğitim aldı. Eğitimini tamamlayıp ülkesine dönen Hafter, Mısır’da askeri ataşe olarak görevlendirildi. 

Askeri darbede Kaddafi’nin yanında yer aldı

Hafter, askeri okuldan arkadaşı olan Muammer Kaddafi‘nin liderlik ettiği askeri darbeye katıldı. 1 Eylül 1969 tarihinde gerçekleşen askeri darbe sonucunda Kral İdris devrildi. Kaddafi, en güvendiği komutanlardan olan Hafter’i Genelkurmay Başkanlığı’na getirdi. 

1986 yılında Libya ile Çad arasında başlayan savaşta Libya güçlerinin başında bulunan Hafter, yüzlerce askeriyle birlikte esir alındı. Kaddafi, Çad ile imzaladığı ateşkes anlaşmasında Hafter’in iadesi için ısrarcı olmadı. 

Kaddafi’ye karşı CIA destekli darbe girişiminde bulundu 

Bu tarihten sonra Kaddafi’ye muhalif olan Hafter, ABD tarafından Zaire’ye getirildi ve Kaddafi muhalifi silahlı güçlerin başına geçti.

1993 yılında Kaddafi’ye yönelik başarısız suikast girişimini yönetmekle suçlandı ve idam cezasına çarptırıldı. 1996 yılında ise Kaddafi’ye karşı CIA destekli darbe girişiminde bulunduğu öne sürüldü. 

ABD’ye yaptığı iltica talebi kabul edilen Halife Hafter, uzun bir süre boyunca ABD’de yaşamını sürdürdü.

Kaddafi devrilince yeniden ortaya çıktı

halife hafter
Halife Hafter (Fotoğraf: France 24, Youtube)

2011 yılında Arap Baharı’nın etkisiyle başlayan halk ayaklanmaları 42 yıllık Muammer Kaddafi yönetimini devirince, Hafter tekrar Libya’ya döndü. Kaddafi’nin ardından kurulan geçici hükümette Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev aldı, ancak kendisine yönelik başarısız bir suikast girişiminin ardından ABD’ye geri döndü.

2014 yılında bir kez daha Libya’ya dönen Hafter, televizyonların karşısına geçerek Libya halkına kurulan hükümete karşı ayaklanma çağrısı yaptı. Ayrıca Libya’da askeri vesayet kurulmasını önerdi. 

“Libya Ulusal Ordusu” olarak adlandırılan birliklerin başına geçen Hafter, bu tarihten itibaren Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı savaşmaya başladı. 

Hafter, 2016 yılında ülkedeki önemli petrol sahalarına saldırı başlattı. Bu saldırı, Arap Baharı öncesi günlük 1.6 milyar varil petrol üretimi gerçekleştiren ülkenin petrol üretimine büyük darbe vurdu. 

Nisan 2019’da saldırı başlattı

Hafter, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı 2019’un nisan ayında saldırı başlattı. Dünya Sağlık Örgütü, üç aylık çatışma sonucunda yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın