Ana sayfa Kültür Sanat Haluk Bilginer, Emmy Ödülleri’nde ‘en iyi erkek oyuncu’ seçildi

Haluk Bilginer, Emmy Ödülleri’nde ‘en iyi erkek oyuncu’ seçildi

Haluk Bilginer

Usta oyuncu Haluk Bilginer, Şahsiyet dizisinde canlandırdığı ‘Agah’ karakteri ile 47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. 

ABD dışında yayınlanan televizyon yapımlarının değerlendirildiği Uluslararası Emmy Ödülleri’nde usta oyuncu Haluk Bilginer, en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. 

En iyi erkek oyuncu kategorisinde 4 isim aday gösterildi. Bilginer, Puhu TV’de yayınlanan ve yönetmenliğini Onur Saylak’ın yaptığı Şahsiyet dizisinde canlandırdığı ‘Agah’ karakteri ile ödülü kazandı. 

haluk bilginer
Fotoğraf: @iemmys

HALUK BİLGİNER KİMDİR?

1954 yılında İzmir’de dünyaya gelen Bilginer, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 

Mezun olduktan sonra Londra Müzik ve Darama Sanatları Akademisi’ne kaydoldu. Öğrenimini tamamlayıp Türkiye’ye döneceği sırada 12 Eylül darbesi başlayınca bir süre daha İngiltere’de kaldı. Burada çeşitli tiyatro oyunlarında ve dizilerde rol aldı. O dönem İngiltere’nin en çok izlenen dizisi olan “Eastenders” adlı dizide 250 bölüm boyunca “Kıbrıslı Mehmet Osman” karakterini canlandırdı. 

1986 yılında vizyona giren “Half Moon Street” (Yarımay Sokağı) filminde rol aldı. 

Türkiye’ye döndükten sonra “Ateşten Günler” ve “İki Kadın” filmlerinde oynadı. Zuhal Olcay ve Ahmet Levendoğlu ile birlikte Tiyatro Stüdyosu‘nu kurdu. 

1993 yılında Show TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Sıcağı Sıcağına” adlı programın sunuculuğunu yaptı.

“Masumiyet” filminde canlandırdığı “Bekir” karakteri ile Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. 

2001’de Show TV’de yayınlanmaya başlayan ve Türkan Şoray‘la başrollerini paylaştığı “Tatlı Hayat” dizisinde “İhsan Yıldırım” karakterine hayat verdi.

“Neredesin Firuze” filminde canlandırdığı “Hayri” karakteri ile 2004 Sadri Alışık Ödülleri‘nde en iyi erkek oyuncu seçildi.

Yönetmenliğini Onur Ünlü’nün yaptığı “Polis” adlı filmdeki performansıyla 2007 Ankara Uluslararası Film Festivali‘nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı.

2014 yılında yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan‘ın yaptığı ve 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan “Kış Uykusu” filminde “Aydın” karakterini canlandırdı.

Blu TV’de yayınlanan “Masum” dizisinde “Cevdet” karakterini canlandırdı. Puhutv’de yayınlanan “Şahsiyet” dizisinde ise “Agah Beyoğlu” karakterini canlandırdı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here