Haluk Bilginer kimdir?

Haluk Bilginer, 1954 yılında İzmir‘de dünyaya geldi. Babası Tahsin Bilginer, annesi ise Bedriye Bilgilener’dir. Muhittin adında ağabeyi, Nesrin adında da kız kardeşi vardır. Lise öğrenimini İzmir Türk Koleji‘nde tamamladı.

LİSE YILLARINDA BAŞLAYAN TİYATRO MERAKI 

Tiyatroya olan ilgisi lisede öğrenim gördüğü sırada başladı. Bu dönemde okulunun tiyatro kolunda yer aldı. İlk ödülünü, Demokrat İzmir Gazetesi‘nin açmış olduğu tiyatro yarışmasında aldı. Bu ödülün ardından aldığı davet üzerine İzmir Devlet Tiyatrosu‘na gitti.

1971 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü‘ne kaydoldu. Buradan mezun olduktan sonra 1977 yılında Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi‘ne gitti. Buradaki öğrenimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmek istemişse de o dönem gerçekleşen 12 Eylül darbesi bu fikrinden caydırdı.

İNGİLTERE YILLARI

Bir süre İngiltere’de kalan Haluk Bilginer, çeşitli tiyatro oyunlarında yer aldı. Fakat en önemli projesi, o dönem İngiltere’nin en çok izlenen dizisi olan “Eastenders” adlı dizide rol almasıydı. 250 bölüm boyunca “Kıbrıslı Mehmet Osman” karakterini canlandırdı. Bu rolü, İngiltere’de tanınmasını sağlamıştı.

Uzun bir süre aynı rolde oynamanın kendisine uymayacağını düşünerek diziden ayrıldı. 1986 yılında vizyona giren “Half Moon Street” (Yarımay Sokağı) adlı filmde rol aldı. Bu, aynı zamanda rol aldığı ilk sinema filmi olmuştu.

TÜRKİYE’YE DÖNÜŞÜ

1987 yılında “Ishtar” ve “Lionheart” adlı filmlerde rol aldı. Aynı yıl “Gecenin Öteki Yüzü” adlı filmin çekimleri sebebiyle uzun bir aradan sonra İstanbul’a geldi. Film setinde okuldan arkadaşı Zuhal Olcay ile karşılaştı. 1992 yılında Zuhal Olcay ile evlendi ve temelli olarak İstanbul’a yerleşti.

1988 yılında, Halide Edip Adıvar‘ın “Ateşten Gömlek” romanından uyarlanan “Ateşten Günler” adlı filmde rol aldı. 1992 yılında Yavuz Özkan tarafından yönetilen “İki Kadın” adlı filmde Bakan rolünde yer aldı. Aynı yıl Hollywood’da “The Young Indiana Jones Chronicles” adlı dizide de rol aldı.

Zuhal Olcay ve Ahmet Levendoğlu ile birlikte Tiyatro Stüdyosu‘nun kuruluşunu gerçekleştirdi.

1993 yılında Show TV’de yayınlanmaya başlayan ve Türkiye’nin ilk reality showu olan “Sıcağı Sıcağına” adlı programın sunuculuğunu yaptı.

1996 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini Mustafa Altıoklar’ın yaptığı “İstanbul Kanatlarımın Altında” filminde yer aldı. Filmde, Galata Kulesi’nden uçma girişiminde bulunan Hezarfen Ahmet Çelebi’nin hayat hikayesi anlatılmaktadır. Aynı yıl yönetmenliğini Tomris Giritlioğlu’nun yaptığı “80. Adım” filminde de yer aldı.

MASUMİYET FİLMİ İLE TÜRKİYE’DEKİ İLK ÖDÜLÜNÜ ALIYOR

1997 yılında yönetmenliğini Zeki Demirkubuz’un yaptığı “Masumiyet” filminde “Bekir” karakterini canlandırdı. Bu filmdeki performansıyla, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ise En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

Haluk Bilgiler, 1999 yılında Türk-Fransa-İtalya ortak yapımı olan ve Ferzan Özpetek’in yönettiği “Harem Suare” filminde Sultan Abdülhamid’i canlandırdı.

TATLI HAYAT

2001 yılında Show TV’de yayınlanmaya başlayan ve Türkan Şoray‘la başrollerini paylaştığı “Tatlı Hayat” dizisinde “İhsan Yıldırım” karakterini canlandırdı.

2003 yılında Ezel Akay’ın yönettiği ve Demet Akbağ, Cem Özer ve Özcan Deniz gibi isimlerin de yer aldığı “Neredesin Firuze” filminde “Hayri” karakterini canlandırdı. Bu filmle, 2004 Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

AŞKIN NUR YENGİ İLE EVLİLİĞİ

Haluk Bilginer ve Aşkın Nur Yengi çifti

Haluk Bilginer, 6 Aralık 2004 tarihinde Zuhal Olcay ile boşandı. 2006 yılında Aşkın Nur Yengi ile evlendi. Bu evliliğinden Nazlı adında bir kızı dünyaya geldi. 2012 yılında boşanan çift, 2017 yılında tekrardan evlendi.

2006 yılına yönetmenliğini Onur Ünlü’nün yapığı “Polis” adlı filmde “Musa Rami” karakterini canlandırdı. Bu filmle, 2007 Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

2008 yılında yönetmenliğini Tolga Örnek’in yaptığı “Devrim Arabaları” adlı filmde “Necip” karakterini canlandırdı.

2009 yılında yayınlanmaya başlayan “Ezel” dizisine 34 ile 68’inci bölümler arasında “Kenan Birkan” karakterini canlandırdı.

2010 yılında yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı “New York’ta Beş Minare” adlı filmde “Hacı Gümüş” karakterini canlandırdı.

KIŞ UYKUSU

2014 yılında yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylanın yaptığı ve 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan “Kış Uykusu” filminde “Aydın” karakterini canlandırdı.

MASUM VE ŞAHSİYET DİZİLERİ

2017 yılında Blu TV üzerinden yayınlanan “Masum” dizisinde “Cevdet” karakterini canlandırdı. 2018 yılında Puhutv üzerinden yayınlanan “Şahsiyet” dizisinde “Agah Beyoğlu” karakterini canlandırdı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın