Hamaney: ABD ile pazarlık yapmayacağız

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, son günlerde iki ülke arasında yaşanan gelişmelere ilişkin, “ABD ile pazarlık yapmayacağız” dedi. 

Hamaney’in konuşmasından kısa bir süre önce ise İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yaptırımların kaldırılması halinde Washington ile görüşme yapabileceklerini söylemişti.

Reuters’ın haberine göre, Hamaney internet sitesinde şu ifadelere yer verdi: “Daha önce de Amerika ile müzakere etmeyeceğimizi söyledik. Çünkü müzakerelerin bir faydası yok ve zarar veriyor.”

İran’ın Avrupa ve diğer ülkelerle görüşme yapmaktan kaçınmadığını belirten Hamaney, “Devrimin temel değerleri üzerinde pazarlık yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, “İran ile nükleer anlaşma görüşmelerine yeniden başlamanın mümkün olduğunu” söylemişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, Salı günü yaptığı açıklamada, İran’ın ABD ile müzakere yapma ihtimalinin olmadığını söylemişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait petrol tankerlerine yönelik saldırıyı İran’ın gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

İran Dışişleri Bakanı: ABD ile savaş çıkmayacak

İranlı Komutan: ABD’nin savaşma kapasitesini düşürdük


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın