DOLAR 17,9495 -0.04%
EURO 18,3807 0.4%
ALTIN 1.034,290,31
BITCOIN 420911-2,76%
İstanbul
29°

AZ BULUTLU

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Hasan Ali Yücel kimdir? Hasan Ali Yücel’in hayatı

Hasan Ali Yücel kimdir? Hasan Ali Yücel’in hayatı

ABONE OL
29 Nisan 2019 01:25
Hasan Ali Yücel kimdir? Hasan Ali Yücel’in hayatı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hasan Ali Yücel, 17 Aralık 1897 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Bey, annesi ise Nevriye Hanım’dır.

EĞİTİM HAYATI

Öğrenim hayatına 1901 yılında Yolgeçen Mektebi’nde başladı. Ailesinin Gümüşsuyu’na taşınması üzerine Taş Mektep’e kaydoldu. Daha sonra Mekteb-i Osmani’ye geçti. Buradan 1911 yılında üstün başarı ile mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından Vefa İdadisi’ne girdi. Burada öğrenim gördüğü sırada “İntikam Olsun” adlı ilk yazısını kaleme aldı. 1913 yılında “Mektepli” adlı dergide yayımlandı.

Birinci Dünya Savaşı‘nın başlaması üzerine askere alındı. Yaklaşık üç buçuk yıl askerlik yaptıktan sonra İstanbul’a döndü. Önce Darülfünun Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu, ancak Prof. Celaleddin Arif Bey ile yaşadığı bir tartışmanın ardından buradan ayrıldı. Darülmuallimin-i Aliye Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü‘ne kaydoldu.

Öğrencilik yıllarında Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi yazarlarla birlikte zaman geçirdi.

Bu dönemde gazeteci olarak görev yapan Hasan Ali Yücel, İstiklal Savaşı’na ilişkin haberler yaptı. İşgallere karşı düzenlenen mitinglere aktif olarak katıldı.

Akşam gazetesinde köşe yazıları kaleme almaya başladı. Yazılarında Milli Mücadele‘yi destekledi. Öte yandan Ziya Gökalp, Halide Edip Adıvar ve Mehmet Emin Yurdakul gibi isimlerin bulunduğu Türk Ocağı‘nın aktif katılımcılarından biri oldu.

ÖĞRETMENLİK YILLARI

1921 yılında öğrenimini tamamladıktan sonra öğretmenlik yapmaya başladı. İlk görev yeri İzmir Erkek Muallim Mektebi oldu. Mustafa Kemal Atatürk ile tanışması bu dönemde gerçekleşti.

1923 yılında İstanbul’a döndü. Kuleli Askeri Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi ve Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.

1927 yılında Mıntıka Müfettişi olarak atandı. 1930 yılında çeşitli araştırmalarda bulunmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Fransa’ya gönderildi. Buradaki çalışmalarını “Fransa’da Kültür İşleri” adı ile kitaplaştırdı.

Fransa’dan döndükten sonra Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte ülke çapında denetleme gezine çıktı.

1932 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü‘ne getirildi. Ertesi yıl ise Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü‘ne getirildi.

SİYASETE GİRİŞİ

1935 yılında Cumhuriyet Halk Partisi‘nden (CHP) İzmir Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdi.

1938 yılında Milli Eğitim Bakanlığı‘na atandı. 1946 yılında görevinden istifa etti.

Şair Can Yücel‘in babası olan Hasan Ali Yücel, 1961 yılında hayatını kaybetti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ