Hollanda’nın Tarım’daki Başarı Sırrı

Hollanda, tarım ürünleri ihracatında dünya sıralamasında en ön sırada yer almaktadır. Konya’nın yüz ölçümüne eş olan Hollanda’nın bu başarısı her daim merak edilen bir konu.

Hollanda’nın 2017 yılı tarım ihracatı 91 milyar Euro oldu. Bu küçük Avrupa ülkesinin, tarım alanları Türkiye’nin sadece yedide biri kadar.

Hollanda’nın tarım sektöründeki işletme sayısı yaklaşık 65 bin. Süs bitkileri ile sebze ihracatında dünya lideri, süt ve süt ürünleri ihracatında dünya üçüncüsü, et ihracatında dünya dördüncüsü konumunda.

Hollanda topraklarının yaklaşık yarısı deniz seviyesinin altında. Ülkenin yüz ölçümünün az olması, buna karşın nüfusun fazla olması sebebiyle kişi başına düşen toprak parçası da oldukça kısıtlı. Buna karşın tarım teknolojilerindeki üstünlükleri ve tarımdaki uzmanlaşmaları sayesinde bu dezavantajı aşarak üstün bir başarı elde ediyorlar.

Ayrıca devlet ve üreticiler, karşılıklı işbirliği içerisinde çalışıyor. Her yıl ne kadar üretim yapılacağı konusunda iki taraf da birbirleriyle istişarelerde bulunuyor.

Hollanda’nın tarımdaki başarısının bir başka destekleyicisi de üniversiteler. Üniversitelerde çok fazla sayıda tarımda yenilikler sağlayacak araştırmalar yapılmakta.


Hollanda Gibi Nasıl Olabiliriz?

Peki ülkemizde tarım nasıl kalkınır? Hollanda gibi tarımda başarılı bir ülke nasıl olabiliriz? NTV’de yayınlanan ‘Geri Sayım’ programında Ekonomist Mahfi Eğilmez, kendisine bu minvalde yöneltilen bir soruyu şu şekilde cevaplıyor: “Hollanda gibi ülkelerin tarımda inanılmaz destekleri var.  Kullanılan yakıttan tutun gübreye ve çiftçiye doğrudan para yardımına kadar. Biz, biraz bunları ihmal ettik. 30 yıldır bu böyle. 30 yıldır tarıma destekleri, Dünya Bankası’nın da yanlış yönlendirmesiyle giderek düşürerek böyle oldu. Buralara destek vermemiz lazım. Bazı şeylerden elde ettiğimiz gelirleri buralarda kullanmalıyız. Türkiye bizim çocukluğumuzda dünyada kendine yeten 7 ülkeden birisi olarak anlatılırdı. Biz bunu geliştirecek yerde kaybettik.”

Ekonomist Mert Yılmaz, Türkiye‘nin İstanbul kadar yüz ölçümü olan ülkelerden tohum ve tarım ürünleri ihraç ettiğini açıkladı.


NOT: NTV’de yayınlanan ‘Geri Sayım’ programının 27.06.2018 tarihli yayınından alınmıştır. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Hollanda’nın Tarım’daki Başarı Sırrı” için bir yanıt

Bir yanıt yazın