Hulusi Akar: Emir verildiğinde her istikamette harekata hazırız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Emir verildiğinde her istikamette harekata hazırız” dedi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri’de yaptığı konuşmada Barış Pınarı Harekatı ve ABD ile yapılan anlaşma hakkında açıklamalarda bulundu. 

‘Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz dedik ve kestik’

Barış Pınarı Harekatı’na değinen Akar, “İhtiyaç olursa bu milletin desteğiyle kendi göbeğimizi kendimiz keseriz dedik ve kestik. Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BM Güvenlik Konseyi kararları ve BM Sözleşmesi’nin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde yapılmaktadır. Tamamen hukukidir. Bu harekat ile birlikte Fırat’ın doğusunda DEAŞ ve PKK/YPG varlığını sonlandırmayı ve burada bir barış koridoru tesis ederek Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına dönüşlerini gerçekleştirmeyi amaçladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen ay BM Genel Kurulu’nda tüm dünyaya ilan ettiği gibi güvenli bölge, Suriye halkının kendi topraklarına dönüşü konusunda en mantıklı ve en insani yoldur. Biz tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılıyız. Ancak sınırlarımızda bir terör koridoru oluşturulmasına göz yummayız” ifadelerini kullandı. 

‘Kimyasal silah iddiasıyla kara propaganda yaptılar’

Kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla kara propaganda yapıldığını belirten Akar, “Milletimize iftiralarda bulundular. Arkadaşlarımız bu alçakların sahtekarlıklarını ortaya çıkardılar. Biz uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanan hiçbir mühimmatı ve kimyasal silahı kullanmadık, kullanmayız. Bu mühimmatlar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterinde bulunmamaktadır” diye konuştu. 

Harekata beş gün ara verildiğini ve bu süreçte terör örgütünün güvenli bölgeden çıkacağını, mevzilerinin tahrip edileceğini ifade eden Akar, “Şayet bunlar gerçekleşmezse harekat kaldığı yerden devam edecek. Bu konuda birliklerimizin hazırlığı tamdır. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla her istikamette harekata hazırız” dedi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın