Hulusi Akar: Patriotların tedarikini de değerlendiriyoruz 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400’lerin Türkiye’ye teslimatının başlamasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada, uzun bir süredir merakla beklenen S-400’lerin Türkiye’ye teslimatının başladığını duyurdu. 

Fotoğraf: Milli Savunma Bakanlığı

İlk parti teslimatın gerçekleşmesinin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir açıklama yaptı. 

Uzun yıllardan bu yana hava savunma sistemi tedariki konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Akar, bu yönde Rusya, Çin, Fransa ve ABD ile görüşme yaptıklarını söyledi. 

Akar, “Bu görüşmeler sonrasında gördük ki ilkelerimize en uyum sağlayan ülke Rusya oldu” ifadesini kullandı. 

Önümüzdeki günlerde süreceğin devam edeceğini belirten Akar, hem Türkiye’de hem de Rusya’da eğitim çalışmalarının sürdüğünü söyledi. 

Amerikan hava savunma sistemi Patriot konusunda da görüşmelerin sürdüğünü açıklayan Akar, “Patriotların tedarikini de değerlendiriyoruz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi için gittiği Japonya’da yaptığı bir konuşmada, “Bir S-400 üç Patriota bedel” açıklamasında bulunmuştu. 

İşte Türkiye’ye gelen S-400’ler! Milli Savunma Bakanlığı görüntüleri paylaştı

Neden Patriot yerine S-400 tercih edildi?

Suriye’de yaşanan iç savaşın ardından kendi hava savunma sistemini kurmak isteyen Türkiye, Çin ile yaptığı anlaşmayı iptal ettikten sonra Rusya ile anlaştı.

Rusya’nın ürettiği S-400’ün tercih edilmesindeki en büyük faktör ortak üretim ve teknoloji transferi konusunda beklentileri karşılamasaydı.

Amerikan hava savunma sistemi Patriotlar gündeme gelmiş de ABD’nin Patriotların teknik özelliklerini Türkiye ile paylaşmak istememesi ve füzelerin yerleştirileceği bölge konusunda bazı sınırlamalar getirmesi üzerine bu satış gerçekleşmemişti. 

7 soruda S-400 ve Patriot’un karşılaştırması

Patriot nedir? Özellikleri nedir? S-400 ile arasındaki farklar neler?

 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın