Ana sayfa Bilgi Merkezi Hüseyin Rahmi Gürpınar kimdir? Kısaca hayatı

Hüseyin Rahmi Gürpınar kimdir? Kısaca hayatı

PAYLAŞ

Türk edebiyatının önde gelen romancılarından Hüseyin Rahmi Gürpınar, 17 Ağustos 1864 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Öğrenim hayatına Yakup Ağa Mahalle Mektebi‘nde başlayan Gürpınar, daha sonra Mahmudiye Rüştiyesi ve Mahrec-i Aklam‘a gitti. Yükseköğrenim görmek için Mekteb-i Mülkiye‘ye kaydolmuşsa da hastalanması üzerine yarıda bırakmak zorunda kaldı.

İlk yazısı, 1884 yılında “Ceride-i Havadis” adlı gazetede yayımlandı. 1888 yılında ise ilk romanı “Şık” yayımlandı. Bir süre “Tercüman-ı Hakikat” adlı gazetede görev yaptı. Öte yandan “İkdam”, “Sabah”, “Cumhuriyet” ve “Vakit” gibi gazetelerde de yazıları yayımlandı.

1901 yılında Abdülhamid döneminde yazı yazması yasaklanan Hüseyin Rahmi Gürpınar, 1908 yılında İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesiyle birlikte tekrardan yazmaya başladı.

1936 ile 1943 yılları arasında Kütahya Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bulundu. Milletvekilliği görevinin ardından Heybeliada’da kendi yaptırdığı köşke çekildi ve eserlerini kaleme almaya devam etti.

Hüseyin Rahmi Gürpınar, 10 Mart 1944 tarihinde hayatını kaybetti.

HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR’IN EDEBİ KİŞİLİĞİ

Başlarda romanlarının konusunu kadın-erkek ilişkileri ve Batılılaşma oluşturmuştur. Daha sonra ise toplumsal düzenle ilgili konuları ele almıştır.

Roman ve hikayelerinde “Toplum için sanat” görüşüne bağlı kalmıştır. Servet-i Fünuncular tarafından tarafından teklif yapılmasına karşın onlara katılmamıştır.

HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR’IN BAZI ESERLERİ

Şık
İffet
Tesadüf
Metres
Şıpsevdi
Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç
Gulyabani
Hakka Sığındık
Evlere Şenlik – Kaynanam Nasıl Kudurdu
Namusla Açlık Meselesi
Utanmaz Adam
Katil Buse
Gönül Ticareti
Gönül Bir Yeldeğirmenidir Sevda Öğütür
Melek Sanmıştım Şeytanı
Kaderin Cilvesi
Ölümüne Sevgi
Mürebbiye
Kadınlar Vaizi

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here