ekrem imamoğlu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan kayyım tepkisi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kayyım kararı hakkında “Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez” ifadelerini kullandı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyım atanması konusunda İmamoğlu açıklama yaptı.

İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “31 Mart Yerel Seçimlerinde milletin oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez” ifadelerini kullandı. 

AK Partili Ünal: Kayyum değil kayyım

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım Medya Başkanı Mahir Ünal, İmamoğlu’nun açıklamasını alıntılayarak “Kayyum değil kayyım” ifadelerini kullandı. 

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alındığı ve yerine kayyım atandığı duyuruldu.

Görevden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın yerine Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün yerine Mustafa Yaman ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe’nin yerine ise Mehmet Emin Bilmez atandı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘PKK/KCK terör örgütü ve uzantılarının bazı belediye başkanları aracılığıyla belediye imkanlarını illegal amaçların için kullandığı’ belirtildi.

Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyım atandı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın