ekrem imamoğlu

İBB Başkanı İmamoğlu: Maske dağıtımını belediyeler yapsın

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, eczaneler üzerinden ücretsiz maske dağıtılması kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Maskeleri tek bir merkezden dağıtmaya hiç gerek yok. İstanbul’da sıkı bir koordinasyona sahip büyükşehir belediyeniz var. Ayrıca 39 ilçe belediyesi var. Gönderin nüfusuna göre, belediyeler bu işte seferberlik yapsın ve maskeleri dağıtsın. Bunun gibi birçok konuda belediyeler,  devletimizin ve hükümetin en sıcak elidir” ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bir kez daha “Evde kal” çağrısında bulunan İmamoğlu, “Dışarı çıkmamak hepimiz için en öncelikli mesele. Lütfen buna uyalım. Türkiye’nin neredeyse yüzde 65’e yakın pandemi sürecinin yaşandığı bu kentte, Türkiye’nin daha az etkilenmesi için bizim çok büyük sorumluluğumuz var” ifadelerini kullandı.

6 Nisan Pazartesi günü İstanbul’da toplu ulaşım kullanımı sayısının 896 bin olduğunu hatırlatan İmamoğlu, geçtiğimiz gün bu sayının 1 milyon 15 bine çıktığını belirtti. İmamoğlu, “Bu hiç hoş bir durum değil. Bu bizi üzüyor. Evde kal çağrılarımızın yerine gelmediğini görüyoruz” diye konuştu.

İmamoğlu, sosyal izolasyonun, ekonomik tedbirlerin alındığı uzun süreli bir sokağa çıkma yasağıyla sağlanabileceğini söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde belediyelerin ciddi bir gelir kaybı yaşayacağı uyarısını yineleyen İmamoğlu, “Bu konudaki talebimizi bakanlığın bizden istediği yazı doğrultusunda hükümete bildirdik. Çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’deki bütün belediyelerin ciddi bir gelir artırımına ihtiyacı vardır. Biz tavsiyelerimizi ilettik” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, 1000’e yakın sağlık çalışanına konaklama imkanı sağladıklarını, hastanelerin yakınlarında bulunan otelleri bu anlamda tahsis ettiklerini açıkladı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın