Ana sayfa Gündem İBB duyurdu: 2 yıldır duran metro hattının inşaatı yeniden başlıyor

İBB duyurdu: 2 yıldır duran metro hattının inşaatı yeniden başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), inşaatı 2 yıldır duran Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nda çalışmalara yeniden başlanacağını duyurdu. 

Alman Deutsche Bank’tan kredi sağlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattın’da yeniden çalışmalara başlanması için talimat verdi.

İmamoğlu’nun da katılımıyla 26 Kasım 2019 Salı günü Sancaktepe Abdurrahman Gazi Metro İstasyonu inşaat alanında düzenlenecek törenle çalışmalara başlanması planlanıyor. 

10,9 km’lik 8 istasyonlu hat, sırasıyla Meclis Mahallesi, Sarıgazi (entegrasyon istasyonu) Şehir Hastanesi, Abdurrahmangazi, Samandıra, Veysel Karani, Hasanpaşa ve Sultanbeyli İstasyonlarından geçerek Sultanbeyli TEM yolu kenarında son bulacak.

SAATTE 64.8 BİN YOLCU TAŞINABİLECEK 

Saatte tek yönde 64.8 bin yolcu taşınabilecek bu hatta tam otomatik sürücüsüz metrolar hizmet verecek. Toplam yolculuk süresi 16 dakika sürecek.

Öte yandan Samandıra İstasyonu’nda 336 araç kapasiteli tam otomatik mekanik otopark yapılacak. 

YOLCULUK SÜRELERİ

İBB tarafından yapılan açıklamada hattın yolculuk süreleri şöyle: 

Çekmeköy – Sultanbeyli 16 dk

Sarıgazi – Üsküdar 28 dk

Sarıgazi – Yenidoğan 7 dk

Sancaktepe – Levent 55,5 dk

Sultanbeyli – Taksim 57,5 dk

Sancaktepe – Mecidiyeköy 55 dk

Sultanbeyli – Yenikapı 50 dk

 Sultanbeyli – Göztepe 42 dk

NE OLMUŞTU?

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın inşaatına Mayıs 2017’de başlanmış ve Aralık 2017’de İBB tarafından çalışmalar durdurulmuştu. Mart 2018’de tekrar çalışmalara başlanmışsa da hak ediş ödemelerinin yapılamaması nedeniyle Ekim 2018’de inşaat tekrar durdurulmuştu. 

Hattın yapımı için geçtiğimiz ay Alman Deutsche Bank’tan kredi sağlanmıştı. Hattın 2022 yılının son çeyreğinde tamamlanması ve hizmete açılması planlanıyor.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here