Ana sayfa Gündem İBB, vakıflarla yapılan 357 milyon liralık protokolü iptal etti

İBB, vakıflarla yapılan 357 milyon liralık protokolü iptal etti

PAYLAŞ
Fotoğraf: İBB

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan açıklamada bazı dernek ve vakıflarla yapılan protokollerin iptal edildiği duyuruldu. Bu dernekler ve vakıflar arasında TÜRGEV, Ensar Vakfı, TÜGVA ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı bulunuyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesinde belediyenin dernek ve vakıflarla yaptığı protokolleri gündeme getirmişti. Seçimleri kazanmasının ardından hareke geçen İmamoğlu, belediyenin vakıf ve derneklerle yaptığı protokollerin incelenmesi için talimat verdi. 

İBB, ilk incelemenin ardından bazı dernek ve vakıflarla yapılan protokollerin iptal edildiğini duyurdu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada protokollerin iptal edildiği vakıflar şöyle sıralandı: TÜRGEV, Ensar Vakfı, TÜGVA, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı ve Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı. 

Açıklamada, incelenen protokollerde yurt inşaatları, tefrişat, bina kiralama, ulaşım-yeme-içme ve diğer yardımlar gibi kalemlerde maddi işbirliği olduğu belirtildi.

İmamoğlu: Daha işin başındayız

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, “Daha işin başındayız” dedi ve protokollerin iptal edilmesiyle birlikte 357 milyon liralık sürece nokta konulduğunu söyledi. 

Sadece bir vakfa 56 milyon liralık yemek desteği olduğunu belirten İmamoğlu, “İnanılmaz. Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz?” dedi. 

İmamoğlu, bir vakıf için yapılan binanın 165 milyon liraya mal olduğunu açıkladı ve şöyle konuştu: “Artık o bina İstanbulluya ait.”

İmamoğlu, geçtiğimiz ay DW Türkçe’den Bülent Mumay’a verdiği röportajda, belediyenin dernek ve vakıflarla yaptığı protokollerde kamu yararı olup olmayacağının inceleneceğini ve gerekirse sözleşmelerin iptal edileceğini söylemişti. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here