Ana sayfa Biyografi İbrahim Erkal kimdir? İbrahim Erkal’ın hayatı

İbrahim Erkal kimdir? İbrahim Erkal’ın hayatı

PAYLAŞ

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden İbrahim Erkal, 10 Ekim 1966 tarihinde Erzurum’un Narman ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. 18 Mart İlköğretim Okulu ve Narman Lisesi’nde öğrenim gördü. 

Müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında başlamıştı. Bu dönemde bağlama, flüt ve mandolin çalmayı öğrendi. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Musa Eroğlu Müzik Eğitim Merkezi’nde solfej ve nota dersleri aldı.

Askerlik görevini İstanbul’da Kalender Orduevi’nde solist olarak tamamladıktan Erzurum’a döndü. Yaklaşık bir yıl sonra tekrar İstanbul’a gitmeye karar verdi. İstanbul’da bir yandan garsonluk yaparken bir yandan da müzik eğitimini sürdürdü. Bu süreçte piyanist ve udi olarak çeşitli yerlerde sahne aldı. 1984 yılında “Sarhoş Baki” adlı ilk albümünü çıkarmışsa da beklediği ilgiyi görememiştir. Bu albümünü “İbrahim Güzelses” adıyla çıkarmıştı.

Kendi adıyla yeni bir albüm çıkarmak isteyen İbrahim Erkal, çok sayıda plakçıya gitmesine karşın olumlu bir yanıt alamamıştı. Erzurum’a döneceği sırada Ulus Müzik’in sahibi İbrahim Ulus’la tanışmasıyla bu isteğini gerçekleştirdi. 1994 yılında çıkardığı “Tutku” adlı albümü müzikseverlerden yoğun ilgi gördü. Aynı yıl Galatasaray için “Ölümüne Cim Bom” adlı bir albüm daha çıkardı.

1995 yılında “Sıra Bende-Aklımdasın” adlı albümünü piyasaya sürdü. 1996 yılında “Gönlünüze Talibim” adlı üçüncü albümünü çıkardı. Bu albümünde yer alan şarkıların hepsi hit oldu. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde “Canısı” adlı parçasıyla iki dalda ödül aldı.

1996 yılında Emine Ün ile başrolleri paylaştığı “Canısı” adlı televizyon dizisi yayınlandı. Reyting rekorları kıran dizi, 26. bölümüyle final yaptı.

1998 yılında “Sırılsıklam” adlı albümünü piyasaya sürdü. Aynı yıl “Sırılsıklam” dizisiyle ekranlara geri döndü. 2000 yılında “De Get Yalan Dünya/Nasıl Sevmişim”, 2001 yılında “Su Gibi”, 2004 yılında “Gönül Limanı”, 2008 yılında “Aranağme”, 2011 yılında “Burnumda Tütüyorsun” albümünü çıkardı.

İbrahim Erkal, 11 Mayıs 2017 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here