Ana sayfa Gündem İçişleri Bakanlığı, ‘Dersim’ değişikliğiyle ilgili soruşturma başlattı

İçişleri Bakanlığı, ‘Dersim’ değişikliğiyle ilgili soruşturma başlattı

PAYLAŞ
Fotoğraf: Tunceli Belediyesi

İçişleri Bakanlığı tarafından belediye binasındaki ‘Tunceli’ yazılı tabelanın ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi kararıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Aynı zamanda bakanlık tarafından müfettiş görevlendirildi. 

31 Mart yerel seçimlerinde Tunceli Belediye Başkanı seçilen ve kamuoyunda ‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında toplanan belediye meclisinde, oy çokluğu ile belediye binasındaki ‘Tunceli’ yazılı tabelanın ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi kararı alınmıştı.

Belediye meclisince alınan karar, onay için valiliğe sunulmuştu. Valilik ise kararın hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmuştu. Başvurunun gönderildiği Erzincan İdare Mahkemesi tarafından da yürütmenin durdurulması kararı verilmişti.

Öte yandan Fatih Mehmet Maçoğlu’nun başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ‘Dersim Belediyesi’  (@BldDersim) adında yeni bir Twitter hesabı açılmış ve belediyenin çalışmaları hakkında güncel bilgiler bu hesaptan paylaşılmaya başlanmıştı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here