İstanbul Havalimanı

IGA: Yeni havalimanının pas geçme oranı Atatürk’e göre daha az

İstanbul Havalimanı’nın 25 yıl işletmesini üstlenen Istanbul Grand Airport (IGA) şirketi, yeni havalimanı ve Atatürk Havalimanı’nın pas geçme oranlarını paylaştı. 

IGA, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen pas geçme oranlarını yayınladı. Söz konusu bilgi, “Pas Geçme Olaylarının Aylık Trafiğe Oranı” başlığı ile paylaşıldı. 

IGA tarafından verilen rakamlara göre, İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen ‘uçak trafiği-pas geçme oranı’, Atatürk Havalimanı’na göre daha düşük. 

Benzer dönemlerde İstanbul Havalimanı’nın ‘uçak trafiği-pas geçme oranı’ yüzde 0.18, Atatürk Havalimanı’nın ise yüzde 0.27 olarak gerçekleşti.  

İstanbul Havalimanı, inşasına başlandığı günden bu yana konumunun uçakların iniş-kalkışına uygun olmadığı yönünde eleştiriliyordu. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İstanbul Havalimanı’nın açıldığı ilk 69 günde 179 uçağın olumsuz hava koşulları nedeniyle pisti pas geçtiğini söylemişti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın