İlber Ortaylı anlattı: Enver Paşa’nın bilinmeyenleri

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Habertürk’te yayınlanan ‘Teke Tek’ programında Enver Paşa’nın bilinmeyenlerini anlattı. İşte Ortaylı’nın açıklamalarından satır başları: 

Almanlara hayran olunmaması mümkün değil

“Bir şeye saplandığı zaman değiştirmesi çok zor. Şartlar da ona zorluyor. Alman askeriyesine hayran; bize senelerce bu öğretildi. İyi bir kurmayın Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Almanlara hayran olmaması mümkün değil. Çünkü bütün Avrupa’nın en kuvvetli, en kalabalık ve arkasında en etkili sanayiyi barındıran ordusudur.

Almanlar da Enver Paşa’ya hayran

Enver Paşa’nın ataşelik görevinde millet onu incelemiş, öyle görünüyor. Beklenmeyecek bir kapasitesi var. Fransızcası ve Almancası iyi. Daha sonra Rusça ve Farsça bildiği ortaya çıkıyor. Resim yapıyor. Yakışıklı biri. O dönem herkes hayran. Alman Kayzer’in çevresi bile hayranlıkla bakıyor. Hatta bir dedikodu vardır. İmparatorluk hanedanından bir prenses baya bir peşinde koşmuş. Fakat Kayzer’in hanedanı ile bu tip bir ilişkiye girmekten çekindi herhalde. Fevkalade ne dediği belli. Kızması da gülmesi de çok ölçülü. Belki de Alman çevrelerinin kendisine o dönemde hayran olması, bazı şeyleri engelliyor. Bu bir insan zaafıdır. Bütün insanlar etrafında kendisine hayran olanları, başka bir boyuttan bakarak incelemeyi beceremezler. Bu psikolojik bir boyuttur.

Zaten Osmanlı Devleti Almanya’nın tarafında Birinci Dünya Savaşı’na girmek zorunda. Çünkü İngilizler yanına almıyor. Balkan Savaşları’ndan dolayı “Bunların savaşçılığı bitmiş” diyor.

Enver Paşa, Genelkurmay Başkanı olarak Balkan Savaşları’ndan sonra orduyu modernize etti. Genelkurmay Başkanı olduğu zaman 33 yaşında. Modern ordularda bir kişi 33 yaşında başkumandan olursa bu kolay iş değildir. “


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

“İlber Ortaylı anlattı: Enver Paşa’nın bilinmeyenleri” için bir yanıt

Bir yanıt yazın