ilber ortaylı

İlber Ortaylı kimdir?

Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden olan Prof. Dr. İlber Ortaylı kimdir?

İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 günü Avusturya’daki bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası Kemal Bey, Annesi ise Şefika Hanım’dır. İki yaşına kadar Avusturya’da kaldıktan sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye geldi.

Öğrenimine Ankara’da bulunan Etlik İlkokulu’nda başlayan Ortaylı, daha sonra İstanbul’daki Avusturya Lisesi ve Ankara Atatürk Lisesi’ne gitti. 1965 yılında lise öğrenimini tamamladı.

Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi‘nde tamamladı. Daha sonra Viyana Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başladı.

Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi‘nde Halil İnalcık ile birlikte yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 1974 yılında “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı tezi ile doktorasını tamamladı. 1978 yılında ise “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” başlıklı çalışmasıyla doçent unvanını aldı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı ve ‘Hocaların hocası’ olarak anılan Prof. Dr. Halil İnalcık (Fotoğraf:@ilberortayli, Instagram)

Çok sayıda okulda misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı ve seminerler verdi. Bu okullardan bazıları şunlardır: Oxford, Cambirdge, Princeton, Moskova, Berlin, Paris, Münih, Sofya, Viyana.

1989 yılında Türkiye’ye döndü ve profesör oldu. Aynı yıl başladığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘ndeki İdare Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini 2002 yılına kadar sürdürdü. 2002 yılında ise Galatasaray Üniversitesi‘ne geçti ve halen buradaki görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda Bilkent Üniversitesi‘nde de ders vermektedir.

2005 yılında başladığı Topkapı Sarayı Müzesi başkanlığı görevini 2012 yılına kadar sürdürdü. 2012 yılında yaş haddinden dolayı emekli oldu.

2017 yılında düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonu’nda Tarih alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü‘ne layık görüldü.

Ortaylı, 1981 yılında Ayşe Özdolay ile evlendi. Fakat 1999 yılında boşandı. Bu evlilikten Tuna adında bir kız çocuğu dünyaya geldi. 

Ortaylı, çok sayıda televizyon programı da yapmıştır: TRT’de “İlber Ortaylı ile“, NTV’de “İlber Ortaylı ile Tarih Dersleri“, “Her Zaman“, “Gel Zaman Git Zaman”, Bloomberg HT’de “İlber Ortaylı ile Zaman Kaybolmaz

2019 yılında “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” adlı kitabı yayımlandı. Kitap, uzun bir süre boyunca ‘en çok satanlar’ listesinde yer aldı. Bir dönem Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 

2016 yılında Hürriyet gazetesinde köşe yazıları kaleme almaya başlayan İlber Ortaylı, halen buradaki yazılarını sürdürmektedir. 

İlber Ortaylı’nın mutlaka okumanız gereken 7 kitabı

İLBER ORTAYLI’NIN KİTAPLARINDAN BAZILARI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Türklerin Tarihi

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

İmparatorluğun Son Nefesi

Tarihin Sınırlarına Yolculuk

Yakın Tarihin Gerçekleri

Defterimden Portreler

Tarih Yazıcılık Üzerine

Türkiye’nin Yakın Tarihi

Tarihin İzinde

Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu

Osmanlı Toplumunda Aile

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“İlber Ortaylı kimdir?” için bir yanıt

Bir yanıt yazın