ali babacan

İlk anket açıklandı: Babacan’ın yeni kuracağı parti ne kadar oy alıyor?

Yeni parti kuracağı konuşulan Ali Babacan’ın oy potansiyeline ilişkin ilk anket sonucu açıklandı. 

PİAR Araştırma, ankete katılanlara, “Ali Babacan liderliğinde kurulacak olan partiye oy verir misiniz?” sorunu yöneltti.

Bu soruya, ankete katılanların yüzde 8,9’u “Kesinlikle oy veririm”, yüzde 18,1’i “Parti kurulduktan sonra karar veririm” ve yüzde 73’ü de “Kesinlikle oy vermem” dedi.

Ankete katılanların 24 Haziran seçimlerindeki parti tercihlerine göre dağılım yapıldığında şöyle bir tablo ortaya çıkıyor:

“Kesinlikle oy veririm” cevabını verenlerin yüzde 16,1’i 24 Haziran seçimlerinde AK Parti’ye oy verdiğini söylerken, yüzde 30,4’ü Saadet Partisi’ne, yüzde 5,6’sı MHP’ye, yüzde 9,1’i İYİ Parti’ye ve yüzde 1,6’sı CHP’ye oy verdiğini söyledi. 

PİAR Araştırma, anketin 6 Temmuz-11 Temmuz tarihleri arasında yapıldığını belirtti. 

PİAR Araştırma Başkanı Kadir Atalay, Halk TV’de Zamanın Ruhu programında araştırma sonucuna ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Şu an AK Parti’nin mevcut seçmenlerinin altıda biri ‘Kesinlikle veririm’, üçte biri de ‘Parti kurulunca karar veririm’ diyor. Yani AK Parti’nin potansiyel olarak üçte bir oylarına talip bir partiden söz ediyoruz. 

AK Parti dışından en güçlü oy alabileceği iki parti ise Saadet Partisi ve İYİ Parti olarak görüyoruz. Eğer bu şekilde oy verirlerse AK Parti’yi yüzde 30’ların altına indirecek bir potansiyele sahip. 

Elimizdeki verilere göre bir değerlendirme yaptığımızda 2002’deki seçimlere çok benzer bir tablo karşımıza çıkıyor. AK Parti’nin iktidarını korumasının tek yolu parlamenter sisteme dönüş olarak görülüyor.”

Ali Babacan kimdir?

Babacan AK Parti’den istifa etti: Aklen ve kalben ayrışma yaşadım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Babacan’a: Dava terk edilmez


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın