ekrem imamoğlu

İmamoğlu: Esenler Otogarı’nın aylık 4 milyon 600 bin lira geliri var artık

Esenler Otogarı’nın belediyeye devir sürecini anlatan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Esenler Otogarı’nın aylık 4 milyon 600 bin lira geliri var artık” dedi. 

İmamoğlu, Habertürk TV’de yayınlanan Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

Esenler Otogarı’nı (İstanbul Otogarı) ‘Avrupa’nın en büyük otogarı’ olarak nitelendiren İmamoğlu, devir sürecinde yaşadıklarını şöyle anlattı: “Biz bir girdik dehşete düşersiniz. Herkesin bir kenarından tuttuğu, altında bütün suç mekanizmalarının kol gezdiği bir yer. Biz orada, İstanbul’un kamu idaresinin ispatını ortaya koyduk. Bu aslında kente gösterdiğiniz özenle ilgili. Tümüyle bu kararlılığımız orayı tertemiz hale getirdi. Şu anda aylık 4 milyon 600 bin lira geliri var artık. Yap-işlet-devret modeliyle bir ihalesi vardı. Mayıs’ın ilk haftası süresi dolmuştu. Alttaki yerler tümüyle temizlendi, ışıklandırmaların yapılması devam ediyor.”

Esenler Otogarı’nın giriş ve çıkışları dahil tüm envanteri 9 Eylül tarihi itibarıyla İBB’ye geçmişti.

“İSRAF BEDELLERİNİ 23 HAZİRAN’DA AÇIKLAYACAĞIZ’

İBB’de yapılan ihalelerin, meclis görüşmelerinin ve hizmetlerin şeffaf olacağını belirten İmamoğlu, “İştiraklerin geçmişiyle ilgili ne kadar bilginiz var? Şimdi tümüyle ilgili bilgi sahibi olacaksınız. İştiraklerimizin her belgesinin dünyada geçerli olmasını istiyoruz. Dünyada geçerli olması için ulusal ve uluslararası denetim kabiliyetine sahip kurumların denetimine ihtiyacınız var. Yani siyasi mekanizmalar işlemeyecek” dedi. 

İsraf ve tasarruf kalemlerini öncelediklerini ifade eden İmamoğlu, “Sadece 1.7 milyar dolarlık lüzumsuz kamulaştırma bedellerini bertaraf ettik. İsraf bedellerinin toplamını 23 Haziran’da bütün kamuoyuna verileriyle açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

Burs verilecek 30 bin öğrencinin isminin açıklanacağını söyleyen İmamoğlu, 22 kreşin inşaatının başladığını ve bunu 150’ye tamamlayacaklarını ifade etti.

“KAMU 60-70 MİLYON LİRA TASARRUF ETTİ”

İmamoğlu, 1250 araçtan 750’sinin Yenikapı’da sergilendiğini belirterek, “Kamu 60-70 milyon lira civarında tasarruf etti” dedi. Yeni araç alındığı iddialarına ilişkin ise “Öyle bir şey yok. Halk Süt için 60 tane araç ihalesi yaptık” yanıtını verdi.

“KAYNARCA-TUZLA-PENDİK METRO HATTINA START VERİYORUZ”

Göreve geldiğinde 8 tane metro hattı inşaatının durdurduğunu söyleyen İmamoğlu, “Geçen gün start verdiğimiz Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattı 2 yıl boyunca durdurulmuş. Kaynarca-Tuzla-Pendik metro hattına 86 milyon avroluk kredi sözleşmesiyle start veriyoruz” ifadelerini kullandı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın