İmamoğlu: Sosyal yardım bütçemizi 775 milyon liraya çıkardık

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında, sosyal yardım bütçesini 374 milyon liradan 775 milyon liraya çıkardıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aldıkları önlemleri açıkladı.

Koronavirüs salgını sürecinde şu ana kadar 100 bin kişinin yardım talebinde bulunduğunu belirten İmamoğlu, “Bu önümüzdeki günlerde daha da artacak. Bu sebeple 374 milyon lira olan sosyal yardım bütçemizi 775 milyon liraya çıkarma kararı aldık. Daha da üst seviyelerde bütçeye olan ihtiyacı karşılama adına da olağanüstü meclis hazırlığımız var” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, yasal olarak sosyal yardım bütçesinin yüzde 3’ü aşamamasından dolayı İBB Meclisi’nden yetki talep edeceklerini açıkladı.

9 BİN 500 AİLEYE YARDIM GÖNDERİLİYOR

İmamoğlu, 9 bin 500 aileye yardımların bugün itibariyle gönderilmeye başlandığını, 500 bin gıda kolisinin de önümüzdeki günlerde gönderileceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde 20 yaş altındakilere yönelik sokağa çıkma yasağı uygulaması getirildiğini anımsatan İmamoğlu, “Buna rağmen İstanbul’da toplumun yüzde 64’ünün sokağa çıkmayla ilgili bir sorunu yok” dedi.

‘100 BİN MASKE DAĞITTIK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan toplu alanlarda maske takma zorunluluğuna değinen İmamoğlu, “Biz de vatandaşlarımızın sağlığı açısından iki günde 100 binin üzerinde maskeyi vatandaşlarımıza dağıttık. Bugün de 100 bine yakın maskeyi insanlara dağıtmak adına belli duraklarda hazır tutacağız” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın PTT aracılığıyla ücretsiz maske dağıtması kararına da değinen İmamoğlu, “Toplumsal sağlığımız adına maskenin öneminin farkında olalım. Devletimizin bu hizmetini talep etmekten geri durmayalım. Çünkü şu anda birbirimizi korumak adına maske şart” diye konuştu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın