Ana sayfa Gündem İmamoğlu’ndan ‘Kanal İstanbul’ çıkışı: İstanbul için cinayettir

İmamoğlu’ndan ‘Kanal İstanbul’ çıkışı: İstanbul için cinayettir

ekrem imamoğlu
Fotoğraf: İBB

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesi hakkında yaptığı açıklamada, “İstanbul için bir ihanet ötesidir, cinayettir” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, son günlerde tartışma konusu olan Kanal İstanbul projesi hakkında açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “Kanal İstanbul projesinin tehlikesini ve tehdidini anlatacak kelime bulamadığımı ve bazı cümlelerle ifade ettiğimi hepiniz biliyorsunuz. Bu konuda tereddütsüz aynı cümlelere devam ediyorum. İstanbul için bir ihanet ötesidir, cinayettir. Bir araştırmadaki tarifi bir kez daha tekrarlıyorum: ‘Ya kanal ya İstanbul.’ Bu kadar yol ayrımı gibi duruyor” ifadelerini kullandı.

Bu projenin tartışılması gerektiğini gerektiğini belirten İmamoğlu, “Bugüne kadar anlamamaya çalışıp direkt kabul eden insanlara sesleniyorum: Bu süreci anlamaya çalışın” diye konuştu. 

Çalışmaya ve süreçlere duyarlı olmaya devam edeceklerini söyleyen İmamoğlu, “Başka konuları var bu ülkenin. Bu ülkenin işsizliği var. Parayla ilgili bir konuyu konuşacaksak önceliklerimiz var. İstanbul’u mu konuşacağız. Bu şehrin deprem sorunu var” dedi.  

‘KANAL İSTANBUL GÜZERGAHINDAKİ TÜM MÜLKİYETLERİ ARAŞTIRIYORUZ’

Kanal İstanbul güzergahındaki tüm mülkiyetleri araştırdıklarını belirten İmamoğlu, “135 milyon metrekare tarım alanından bahsediyoruz. ’20 bin metrekaresi birininmiş!’ Onunla ilgilenmiyorum. Ben, 135 milyon metrekare ile ilgileniyorum. Mülkiyet konusuyla ilgileneceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kanal İstanbul için gerekirse referanduma gidilebileceğini söyleyen İmamoğlu, “Tabii ki halka sorulmalı, ama bu bir siyasi yarış değil. Kararı, bilim insanları ve bu işe hayatını vermiş insanlar vermeli” diye konuştu. 

420 KİŞİLİK İŞE 15 BİN BAŞVURU

İBB’nin geçtiğimiz günlerde 420 kişilik sözleşmeli memur alımına 15 bin civarında başvuru olduğunu söyleyen İmamoğlu, “İnsanlar işsiz, iş arıyor. İnsanların gündeminde Kanal İstanbul diye bir şey yok. Ekmeğini kazanmak diye bir gündemleri var. 420 kişilik alıma böyle bir başvuru varsa, işin bu boyutuna bakmak lazım” dedi. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here