Ana sayfa Gündem İmamoğlu’ndan ‘su zammı’ açıklaması: Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılardan kaynaklı

İmamoğlu’ndan ‘su zammı’ açıklaması: Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılardan kaynaklı

ekrem imamoğlu
Fotoğraf: İBB

İstabul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, suya yapılan zamma ilişkin yaptığı açıklamada, “Zammın kaynağı, ne yazık ki ülkemizdeki ekonomik sıkıntılardan kaynaklıdır. Bundan sıkıntı duyanlar varsa, doğalgaza, yakıta yapılan zammı hemen geri çeksinler, biz de zam yapmayalım” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, Londra’ya yapacağı ziyaret öncesinde İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi’nde taksici esnafın sorunlarını dinledi.

‘ÇOK VERİMLİ GÖRÜŞMELER YAPIYORUZ’

Çeşitli davetler aldığını ve en son Almanya’ya gittiğini belirten İmamoğlu, “İstanbul, dünyanın en önemli şehirlerinden, en önemli merkezlerinden bir tanesi. Bundan dolayı da dünya ile çok sıkı bir teması olması gerekiyor. Her gittiğimiz noktada da çok verimli görüşmeler yapıyoruz. Şimdi de Londra Belediye Başkanının davetiyle oraya gidiyoruz. Londra’da hem teknik hem finans kuruluşlarıyla çok verimli buluşmalar yapacağımızı ön görüyorum. Çünkü önümüzdeki liste çok değerli” ifadelerini kullandı. 

‘KEYFİ ZAM YAPACAK KİŞİ VE KURUM DEĞİLİZ’

İmamoğlu, suya yapılan zamma ilişkin şu açıklamada bulundu: “Yaptığımız zam veya önerdiğimiz zam, 2020 yılının zammı. Ocak ayında 4.80 lira olacak suyun zamlı hali. Biz bunu 5.20 lirayken aldık. Biz zaten suyu bir tabana oturtturduk. Ülkemizde, yakıt ve enerji zammı yüzde 60’lardayken biz, önümüzdeki yıl insanlara su vermek, yatırım yapabilmek için kendimizi kurumsal olarak korumak zorundayız. Zammın kaynağı, ne yazık ki ülkemizdeki ekonomik sıkıntılardan kaynaklıdır. Bundan sıkıntı duyanlar varsa, doğalgaza, yakıta yapılan zammı hemen geri çeksinler, -başımın üstüne- biz de zam yapmayalım. Benim vatandaşlarım, sadece üç ay önceki doğalgaz, dört ay önceki elektrik faturasına baksın. Sebebi budur. Biz, en minimum seviyede zam yapıyoruz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Keyfi zam yapacak kişi ve kurum değiliz. Bu kadar net!”

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here