Ana sayfa Gündem İmamoğlu’ndan ulaşım zammı açıklaması: Maliyetlerin altında zam yaptık

İmamoğlu’ndan ulaşım zammı açıklaması: Maliyetlerin altında zam yaptık

ekrem imamoğlu
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu (Fotoğraf: İBB)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz gün toplu ulaşım ücretlerine yapılan zamma ilişkin açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “İnanın maliyetlerin çok altında bir zam yaptık diyebilirim” dedi. 

CNR 7’nci Uluslararası Kitap Fuarı’nın açılışında konuşan İmamoğlu, gazetecilerin İstanbul’da toplu ulaşım ücretlerine yapılan yüzde 35’lik zamla ilgisi sorusunu şöyle yanıtladı: “Vatandaşlarımızın zamma tepki göstermesi kadar doğal bir şey yok. Bugün Türkiye’deki yaşam koşullarının ve ekonomik zorlukların farkındayız. Bunu biliyoruz. 2017 yılının mayıs ayından beri zam yapmayan bir İstanbul ulaşımı var. Ancak Türkiye’deki zam fırtınasına dayanma şansımız yok. O tarihten bugüne yakıta yapılan zammı vatandaşlarımız biliyor. Bütün maliyetlerle ilgili bizim yaptığımız zammın en az iki katı artışla mücadele ediyoruz. Bizim şu anda yaptığımız, hizmetimizi sürdürebilme çabasıdır. Vatandaşımızın yanında olabilme çabamızdan ötürü de inanın o maliyetlerin çok altında kalan bir zam yaptık. Yoksa vatandaşımız bugünkü ekonomik koşullarda haklı.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığında toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 6 Şubat 2020 tarihinde yaptığı toplantıda Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin teklifiyle, toplu ulaşım ücretlerine zam yapılmasını kararlaştırmıştı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de onayıyla toplu ulaşım ücretlerine yüzde 35 oranında zam yapıldı. Yeni tarife, 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya koyulacak.

Yapılan zamla birlikte tam elektronik bilet 3,50 lira, öğrenci bileti 1,75 lira oldu. 

Zammın ardından İBB’den yapılan açıklamada, toplu taşıma maliyetlerinin yaklaşık yüzde 43 oranında arttığı ve bu oranın altında bir zam yapıldığı belirtildi.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here