IMF, Türkiye’den borç istedi mi?

IMF’nin Türkiye’den borç istediği konusu, son yıllarda sıkça gündeme gelen konulardan biridir. Peki, gerçekten IMF Türkiye’den borç istedi mi?

Sözcü gazetesi ekonomi yazarı Murat Muratoğlu, kendi adına açtığı Youtube kanalında, herkesin merak ettiği bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte Muratoğlu’nun açıklamaları:

‘IMF bizden 5 milyar dolar para istedi’ hikayesi var. IMF, kendi parası olmadığı için üye ülkelerden ileride bir kriz yaşanması halinde ne kadar yardımda bulunacağını öğrenmek ister. Buna karşılık her ülke bir cevap yazıyor. Mesela, ‘IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi’ denildiği zaman, Kıbrıs Rum Kesimi bile ‘600 milyon dolar IMF’ye para verebilirim’ dedi.

‘IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi, çocuklara verin dedim, IMF almadı’ diye bir şey yok. IMF, ihtiyacı olmazsa parayı almaz. İhtiyacı olduğunda gelip sana sorar: ‘Bana 5 milyar dolar verebileceğim demiştin, verebileceksen ver, veremeyeceksen başkasına soracağım.’

Hikaye bundan ibarettir. IMF’nin kimseden borç istediği yoktur.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılında yaptığı bir konuşmada, IMF’nin Türkiye’den 5 milyar dolar istediğini, buna karşılık kendisinin ‘Verin’ talimatını verdiğini, Türkiye’nin bu parayı verebilecek güçte olduğunu gördükten sonra ise borç almaktan vazgeçtiklerini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönem Türkiye’nin IMF’ye borcu kalmadığını, aksine IMF’nin Türkiye’den borç istediğini sıkça dile getirmişti.

1944 yılında kurulan IMF’ye Türkiye, 1947 yılında üye oldu.

IMF: Nedir, ne zaman kuruldu, Türkiye ne zaman üye oldu?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın