Boris Johnson

İngiltere’de başbakanlık koltuğuna Boris Johnson oturdu

İngiltere’de başbakanlık koltuğuna eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson oturdu. 

Muhafazakar Parti liderlik seçimlerinde Boris Johnson 93 bin 153 oy alırken, halen görevde olan Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt 46 bin 656 oy aldı. 

İngiltere’de iktidarda olan Muhafazakar Parti’nin liderliğine seçilen Johnson’ın yarın başbakan olarak atanması bekleniyor. Böylece Johnson, İngiltere’nin 78. başbakanı olacak. 

JOHNSON’IN SEÇİMİN ARDINDAN İLK SÖZLERİ

Johnson, seçimi kazanmasının ardından yaptığı konuşmada ‘Brexit’i gerçekleştireceğini, ülkeyi birleştireceğini ve (İşçi Partisi lideri) Jeremy Corbyn’i yeneceğini‘ söyledi. 

TRUMP: HARİKA OLACAK

Johnson’ı ilk tebrik eden isimlerden biri ABD Başkanı Donald Trump oldu. Trump, “Boris Johnson’ı İngiltere’nin yeni başkanı seçilmesinden dolayı tebrik ediyorum. Harika olacak!” dedi. 

ERDOĞAN: TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK İLİŞKİLERİNİN DAHA DA GELİŞECEĞİNE İNANIYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Johnson’ı tebrik etti.

Theresa May’in istifasını Kraliçe 2. Elizabeth’e sunmasından sonra, Johnson’ın Buckhingham Sarayı’na giderek hükümeti kurmakla görevlendirilmesi bekleniyor. 

BBC’nin haberine göre AB Brexit Müzakerecisi Michel Barnier, ‘sistemli bir Brexit’i meydana getirmek ve çekilme anlaşmasını kolaylaştırmak için’ Johnson’la çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi. 

Johnson, daha önce May’in Avrupa Birliği (AB) ile imzaladığı anlaşmanın ‘ölü’ olduğunu söylemişti. 

Adalet Bakanı David Gauke, Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart ve Maliye Bakanı Philip Hammond Johnson’ın Brexit konusundaki tavrından dolayı seçilmesi halinde istifa edeceklerini açıklamışlardı. 

NE OLMUŞTU?

İngiltere Başbakanı Theresa May, 7 Haziran’da Muhafakazar Parti liderliğinden istifa etmişti. 

May, Brexit konusunda yaşanan kriz sebebiyle istifa etmek durumunda kalmıştı. 

Brexit anlaşmasına ilişkin yasa tasarısı, parlamentoda üç kez reddedildi.

Mayıs ayında yaptığı açıklamada May, Brexit yasasını bazı değişiklikler yaparak yeniden parlamentoya getireceğini açıkladı. Ancak May, kendi hükümetinden ve partisinden beklediği desteği alamayınca istifa etti.

BORİS JOHNSON KİMDİR?

1964 yılında New York’ta dünyaya gelen Boris Johnson, Osmanlı Devleti’nin son Dahiliye Nazırı Ali Kemal’in torunudur. 

Milli Mücadele karşıtı bir tavır izleyen Ali Kemal, Kurtuluş Savaşı’nın ardından tutuklanmıştı. Nurettin Paşa ile yaptığı görüşmenin ardından subaylar tarafından linç edilmişti.

Kariyerine gazeteci olarak başlayan Johnson The Times, The Daily Telegraph ve The Spectator’da görev yaptı. 

2008 ile 2016 yıllarında Londra Belediye Başkanlığı yaptı.

2016 yılında Dışişleri Bakanı olarak görev yapmaya başladı. Başbakan Theresa May ile Brexit konusunda yaşadığı görüş ayrılığı sebebiyle 2018 yılında istifa etti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın