İnşaat maliyetleri arttı, konut fiyatlarına zam geliyor

İnşaat maliyetlerinde yaşanan artış, konut fiyatlarına zam gelmesine sebep olacak.

Habertürk’ten Erdem Aktürk’ün haberine göre, inşaat maliyetlerinde Nisan ayında rekor bir artış görüldü. Bu da konut fiyatlarında bir artış anlamına geliyor. Firmaların bu artışı, yavaş yavaş konut fiyatlarına yansıtması bekleniyor.

Mayıs ayında konut kredilerinde faizlerin düşmesiyle birlikte satışlar, bir önceki aya kıyasla yüzde 16 oranında artış gösterdi. Böylece satılan konut sayısı 119,655 oldu. Ancak bu kısa dönemli yükselişin yerini düşüşe bırakması bekleniyor. Sebebi ise inşaat maliyetlerindeki rekor seviyedeki artışlar.

İnşaat maliyetleri, Nisan ayı itibariyle büyük bir yükseliş gösterdi. TÜİK verilerine göre inşaat maliyetlerindeki artış 2016 yılında yüzde 11.2, 2017 yılında yüzde 15.04, 2018 yılında ise yüzde 20 oldu. Bu yılın Nisan ayında en büyük artış yaşandı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.91 artış gösterdi.

Ne Olmuştu?

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok kesimden konut kredilerindeki faizlerin düşürülmesi çağrısı gelince, Mayıs ayında birçok banka konut kredilerinde faizleri yüzde 1’in altına indirmeye başlamıştı. Ziraat Bankası’nın öncülük ettiği kampanya, 10 Mayıs’ta başlamış ve birçok banka da bu indirime eşlik etmişti. Sadece kamu bankalarının 40 bin kişiye kredi verdiği tahmin edilmekte. Ancak yakın zamanda Ziraat Bankası ve Halkbank’ın faiz oranlarında bir güncelleme yapması ve konut kredilerinin tekrardan artışa geçmesi beklenmekte.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın