Ana sayfa Bilgi Merkezi İpek Bilgin kimdir? Hayatı ve biyografisi

İpek Bilgin kimdir? Hayatı ve biyografisi

PAYLAŞ

İpek Bilgin, 24 Mart 1956 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı.

Uzun yıllar boyunca Ankara Devlet Tiyatrosu‘nda görev yaptı. Öte yandan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü‘nde ders verdi.

Ankara Devlet Tiyatrosu ile İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda rol aldı. Rol aldığı bazı tiyatro oyunları şunlardı: Karar Kimin, Buzcu Geliyor, Gılgameş ve Savaş İkinci Perdede Çıkacak.

2000 yılında 48. Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri‘nde Aylin Damcıoğlu ile birlikte En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘ne layık görüldü.

Tiyatronun yanı sıra  bir dönem müziğe de ilgi duyan İpek Bilgin, iki adet 45’lik çıkarmıştır.

İLK SİNEMA FİLMİ: 2 GENÇ KIZ

2004 yılında vizyona giren ve başrollerinde Vildan Atasever, Hülya Avşar ve Feride Çetin’in yer aldığı “2 Genç Kız” adlı sinema filminde rol aldı. Bu film, aynı zamanda onun ilk sinema deneyimiydi.

2005 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Hırsız Polis” dizisinde “Mahide” karakterine hayat verdi. Dizide Timuçin Esen, Uğur Yücel, Özlem Düvencioğlu, Rasim Öztekin, Serkan Keskin ve Erol Günaydın gibi isimler de yer aldı.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Cem Yılmaz‘ın yaptığı “Hokkabaz” adlı sinema filminde rol aldı. Ancak, filmin süresinin uzun olması sebebiyle sinema gösteriminde sahneleri çıkarıldı.

2006 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini Zeki Ökten’in yaptığı “Çinliler Geliyor” filminde “Leyla” karakterini canlandırdı.

2009 yılında Show TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve bir süre sonra ATV’ye geçen “Ezel” dizisinde “Meliha Uçar” karakterine hayat verdi. Dizide Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Tuncel Kurtiz, Sarp Akkaya ve Barış Falay gibi isimler de yer aldı.

2013 yılında vizyona giren ve başrollerini Demet Akbağ ile Sermiyan Midyat’ın paylaştığı “Hükümet Kadın” adlı sinema filminde “Kamuran” karakterini canlandırdı.

KELEBEĞİN RÜYASI

Aynı yıl vizyona giren, yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan‘ın yaptığı “Kelebeğin Rüyası” filminde “Muzaffer Tayyip Uslu” karakterinin annesini canlandırdı. Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Belçim Bilgin ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi oyuncularla birlikte oynadı.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Atalay Taşdiken’in yaptığı “Meryem” filminde rol aldı.

2015 yılında TV8 ekranlarında yayınlanan “Maral: En Güzel Hikayem” dizisinde “Canan” karakterini canlandırdı. Dizi, 17. bölümünde final yaptı.

2017 yılında vizyona giren, yönetmenliğini ve senaristliğini Ferzan Özpetek’in yaptığı “İstanbul Kırmızı” filminde rol aldı.

İSTANBULLU GELİN

İpek Bilgin, 2017 yılında Star TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan “İstanbullu Gelin” dizisinde “Esma” karakterini canlandırdı. Dizide Özcan Deniz, Aslı Enver, Fırat Tanış ve Salih Bademci gibi isimler de yer aldı.

2019 yılında vizyona giren “Bir Aşk İki Hayat” filminde Bergüzar Korel ve Engin Akyürek ile birlikte başrolleri paylaştı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here