Ana sayfa Dünya İran: ABD’nin sınırlarımızı ihlal etmesine izin vermeyeceğiz

İran: ABD’nin sınırlarımızı ihlal etmesine izin vermeyeceğiz

PAYLAŞ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, ABD’nin herhangi bir tehdidine karşılık kararlı bir şekilde yanıt vereceklerini söyledi. 

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim’in haberine göre, Musevi, “Onların herhangi bir kararına bakmaksızın sınırlarımızın ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Musevi, “ABD’nin herhangi bir tehdit ya da saldırganlığına karşılık kararlı bir şekilde karşı koyacağız” ifadelerini kullandı. 

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, “İran, ABD uçağını düşürdüğü için misillemeye yapacaktık, ancak 150 kişinin ölümüne yol açabileceğinden dolayı saldırıyı durdurdum” demişti. 

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz gün İran Devrim Muhafızları tarafından Kuhmubarek kentinde ABD’ye ait insansız hava aracının düşürüldüğü açıklandı.

İran Devrim Muhafızları, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle uçağı düşürdüklerini duyurdu. ABD kanadından yapılan açıklamada ise ‘hava ihlali’ iddiası reddedildi. 

İran devlet ajansı İRNA, düşürülen uçağın ‘RQ-4 Global Hawk’ tipi İHA olduğunu ve casuslukta kullanıldığı bilgisini paylaştı. 

ABD Federal Havacılık İdaresi, ABD operatörlerinin Hürmüz Boğazı ve Umman Körfezi üzerinde, Tahran’ın kontrol ettiği hava sahasında uçmalarını yasakladı. 

İki ülke arasında artan gerilim

ABD ile İran arasındaki gerilim Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla yeniden alevlenmişti. Trump, geçtiğimiz yıl İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamış, akabinde ise İran’a yönelik yaptırımları yürürlüğe sokmuştu.

ABD, 2018’in Kasım ayında İran petrollerine yönelik ambargo uygulama kararı aldı. Geçtiğimiz Nisan ayında ise Türkiye’nin de dahil olduğu İran’dan petrol alan ülkelere tanıdığı muafiyeti kaldırdığını açıkladı. 

İki ülke arasında Körfez’de petrol tankerlerine yönelik gerçekleştirilen saldırılardan dolayı da gerginlikler yaşanıyor. ABD saldırıları İran’ın yaptığını iddia ederken, İran suçlamaları kabul etmiyor. 

ABD ile İran arasında savaş çıkar mı?

Trump: Eğer İran savaşmak istiyorsa, bu resmen sonu olur

Trump: İran konusunda çok hazırlıklıyız; ne olacağını göreceğiz

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here