İran’dan artan gerginliğe karşı İngiltere’ye uyarı

İran, İngiltere hükümetinin ‘düşman’ bir eylem olarak tanımladığı petrol tankerinin ele geçirilmesinin ardından iki ülke arasında artan gerginliğe karşı uyarıda bulundu. 

İran’ın İngiltere elçisi Hamid Baeidinejad, ‘Londra yönetiminin İran ve İngiltere arasında mevcut gerginliği artırmak isteyen yerel siyasi güçleri sınırlaması gerektiği’ çağrısı yaptı. 

‘İRAN, KARARLI VE FARKLI SENARYOLAR İÇİN HAZIR’

Bu durumun, bölgedeki hassas bir zamanda oldukça tehlikeli ve akıllıca olmayan bir yöntem olacağını belirten Baeidinejad, “İran, kararlı ve farklı senaryolar için hazır” ifadesini kullandı. 

İran, ele geçirilen geminin ‘deniz güvenliğini tehlikeye attığı’ gerekçesiyle soruşturma başlattığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran’ın uluslararası denizcilik kanunlarını korumak için harekete geçtiğini savundu. 

19 Temmuz günü Devrim Muhafızları tarafından el konulan ‘Stena Impero’ adlı gemi, 23 mürettebatıyla birlikte Bender Abbas limanına çekildi. İran tarafından yapılan açıklamada gemide bulunan 23 kişinin sağlık durumun iyi olduğu belirtildi. 

Ertesi gün Tesnim Haber Ajansı gemiye el konulduğu sırada çekilen bir video kaydını yayınladı. 

İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Tobias Ellwood, bölgeye askeri güç gönderme konusunda kararlı olduklarını kaydetti. 

ALMANYA VE FRANSA’DA İNGİLTERE’YE DESTEK

Yaşanan olayın ardından Almanya ve Fransa’dan İngiltere’ye destek mesajları geldi. 

CEBELİTARIK’TA İRAN GEMİSİNE EL KONULMUŞTU

Bu ayında başında Cebelitarık’ta seyir halinde olan İran’a ait bir tankere İngiliz donanması tarafından el konulmuştu. İngiltere tarafından yapılan açıklamada, ‘Suriye’ye petrol taşıyarak AB yaptırımlarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle gemiye el konduğu bildirilmişti. 

İran Devrim Muhafızları açıkladı: İngiliz gemisine el konuldu


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın