İran: CIA için çalışan 17 casusu yakaladık; Trump: Tamamen uydurma

İran İstihbarat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Amerikan istihbarat örgütü CIA için çalışan 17 casususun yakalandığı duyuruldu. 

İran İstihbarat Bakanlığı casusluk şebekesinin ‘başarıyla çökertildiğini’ açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında yakalanan kişilerin yargıya sevk edildiği  ve bazılarının idam cezasına çarptırıldığı belirtildi. 

Casuslukla suçlanan kişilerin, ülkenin nükleer faaliyetleri hakkında hassas bilgiler topladığı iddia ediliyor. 

ABD Başkanı Donald Tump, İran İstihbarat Bakanlığı’nın iddiasına ilişkin Twitter hesabından açıklamada bulundu.

TRUMP: TAMAMEN UYDURMA

ABD Başkanı Donald Tump, İran İstihbarat Bakanlığı’nın iddiasına ilişkin Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Trump, “İran’ın CIA için çalışan casusları yakaladığı haberi tamamen uydurma. Ne yaptığı hakkında fikri olmayan ve kötü bir şekilde başarısızlığa uğramakta olan dini bir rejim tarafından ortaya atılan, tıpkı onlara ait düşürdüğümüz insansız hava aracını kabul etmemeleri gibi, sadece daha fazla yalan ve propagandadan oluşan bir açıklama. Ekonomileri öldü ve daha da kötüleşecek. İran berbat bir durumda” ifadelerini kullandı. 

POMPEO: ONLAR YALANCI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan da konuya ilişkin yalanlama geldi. Bir televizyon kanalına konuşan Pompeo, “Onlar yalancı” diye konuştu. 

İran ile ABD arasındaki gerginlik, Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle birlikte yeniden alevlendi. Seçim döneminden itibaren İran ile yapılan nükleer anlaşmadan duyduğu rahatsızlığı sıkça dile getiren Trump, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurdu. Ardından da İran’a yönelik yaptırımları yürürlüğe koydu. 

Son dönemde iki ülke arasındaki bir başka gerginlik, Körfez’de saldırıya uğrayan petrol tankerlerine ilişkin yaşanıyor. ABD petrol tankerlerine yönelik saldırıdan İran’ı sorumlu tutarken, İran suçlamaları kabul etmiyor.  

İran Devrim Muhafızları açıkladı: İngiliz gemisine el konuldu

Trump: İran’a ait insansız hava aracını düşürdük

İran: ABD’nin sınırlarımızı ihlal etmesine izin vermeyeceğiz


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın