İran Devrim Muhafızları açıkladı: İngiliz gemisine el konuldu

İran Devrim Muhafızları, Hürmüz Boğazı’nda İngiltere ait bir gemiyi el koyduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan’a doğru hareket halinde olan ‘Stena Impero’ adlı geminin, izleme sisteminden yapılan incelemeye göre aniden geri döndüğü ve İran sularına doğru yol aldığı belirtildi.

Geminin sahibi olan şirket, ‘şu anda gemi ile bağlantı kuramadıklarını’ söyledi. Öte yandan gemide 23 denizcinin olduğu ve herhangi bir yaralanmanın meydana gelmediği belirtildi.

İran Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada,  ‘uluslararası denizlik düzenlemelerine uymaması’ sebebiyle gemiye el konulduğu bildirildi. 

İran devlet televizyonunun haberine göre, geminin kıyı bölgesine götürüldüğü ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için yetkililere teslim edildiği belirtildi.

İngiltere hükümetinin, olayın ardından acil olarak toplandığı bildirildi.

Tasnim haber ajansına konuşan İranlı yetkililer, “İngiliz petrol tankeri hakkında sorunlara yol açan bazı raporlar aldık. Gerekli soruşturmaları yapmak için askeri kuvvetlerden bu tankerin Bender Abbas limanına doğru yönlendirilmesini istedik” açıklamasında bulundu. 

İngiltere, bu ayında başında, ‘Suriye’ye petrol taşıyarak AB yaptırımlarını ihlal ettiği’ şüphesiyle İran’a ait bir petrol tankerine Cebelitarık Boğazı’nda el koymuştu. 

Olayın ardından ABD’den açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü, “ABD, İran’ın saldırgan davranışlarına karşı güvenliğimizi ve çıkarlarımız korumak için müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı. 

ABD Başkanı Donald Trump, olaya ilişkin yaptığı açıklamada “İngiliz hükümetiyle görüşme halinde olduklarını’ söyledi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın