İran dini lideri Hamaney: Füze programını bırakmayacağız

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “Tahran, ABD Başkanı Donald Trump’ın müzakere teklifleriyle aldatılamaz, füze programını bırakmayacağız” dedi.

Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin ölümünün 30. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma programında konuştu.

Hamaney, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’da rejim değişikliği amacında olmadıklarını belirttiği ifadesine de atıfta bulunarak, “ABD Başkanı geçtiğimiz günlerde İran’ın mevcut liderleriyle gelişme elde edebileceklerini söyledi. Bu, rejim değişikliği niyetinde olmadıkları anlamına geliyor. Ancak bu siyasi hileler, İranlı yetkilileri ve İran ulusunu aldatamayacak” ifadelerini kullandı.

Füze programında caydırıcı bir noktaya ulaştıklarını belirten Hamaney, “Bizi bundan mahrum etmek istiyorlar, ancak asla başaramayacaklar” dedi.

ABD yaptırımlarının İranlılara çeşitli zorluklar yarattığını da belirten Hamaney, ekonomik durumun iyileştirilmesinin hükümetin birinci önceliği olması gerektiğini söyledi.

Hamaney’in aksine daha ılımlı bir söylem geliştiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin saygı göstermesi durumunda görüşme yapabileceklerini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise daha önceki sert söylemlerini yumuşatarak İran’da rejim değişikliği aramadıklarını, sadece nükleer silahların olmadığı bir ülke istediklerini söylemişti.

Zarif: Yaptırımlar kaldırılana kadar ABD ile görüşmeyeceğiz.

Ruhani: ABD’nin saygı göstermesi halinde görüşme yapabiliriz

♦ Hamaney: ABD ile pazarlık yapmayacağız


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın