İran Dışişleri Bakanı: ABD ile savaş çıkmayacak

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ile ABD arasında gerginliğin arttığı bir dönemde, “Savaş çıkmayacak, çünkü ne biz savaş istiyoruz ne de bölgede kimse İran ile karşı karşıya gelme yanılsamasına ve fikrine sahip” dedi. 

Pekin’e yapacağı ziyaret öncesi İran resmi haber ajansı IRNA’ya ABD ile gerginleşen ilişkiler hakkında açıklama yapan Zarif, ABD ile bölgede bir savaşın patlak verme ihtimalini reddetti.

Tahran ile Washington arasında son günlerde artan gerilimin ardından ‘savaş çanlarının çaldığı’ yorumu yapılmaktaydı. ABD, Körfez’deki petrol tankerlerine yönelik gerçekleştirilen saldırıların  ardından Irak’tan bazı diplomatik personelini geri çekmişti.

ABD, bölgeye USS Abraham Lincolin uçak gemisi, B-52 bombardıman uçakları ve amfibik çıkarma gemisi göndermişti.

Trump: ‘Umarım bir savaş olmaz’

Geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesinde çıkan bir habere göre, ABD’nin Ortadoğu’ya 120 bin asker göndermeyi planladığı iddia edilmişti. ABD Başkanı Donald Trump, bu iddiaları yalanlamış ve “Umarım bir savaş olmaz” demişti.

Zarif: ‘Bazı kişiler Trump’ı savaşa zorluyor’

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Umarım bir savaş olmaz” sözlerini hatırlatan Zarif, “Trump, herhangi bir savaş istemediğini söyledi, ancak etrafındaki bazı kişiler, ABD’yi İran’a karşı güçlü hale getirme bahanesiyle savaşa zorluyor” ifadelerini kullandı.

Ruhani: ‘Zorbalıklara teslim olmayacağız’

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise yaptığı açıklamada, “ABD’nin bizi müzakere masasına oturmaya zorladığını iddia ediyorlar. Biz diyalogdan ve görüşmeden yanayız. Ancak zorbalıklara teslim olmayacağız” dedi.

Exxon Mobil, bölgede artan gerilimin ardından Irak’taki bir petrol sahasındaki personelini ülkeden çıkardı.

İran, tanker saldırısının sorumluluğunu kabul etmiyor

İranlı yetkililer, İran’a savaş açmak için bir bahane arandığını söyleyerek, tanker saldırısının sorumluluğunu kabul etmiyor.

İran Savunma Bakanı: ABD-İsrail ittifakını yeneceğiz

ABD-İran gerginliği: Ne zaman ve nasıl başladı?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın