İran Savunma Bakanı: ABD-İsrail ittifakını yeneceğiz

İran Savunma Bakanı Amir Hatami, İran’ın ABD-İsrail ittifakını yeneceğini söyledi.

Reuters haber ajansının haberine göre, İran’ın askeri komutanları Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İran’ın düşmanları ile karşı karşıya kaldığını ve herhangi bir tehdide karşı koymaya hazır olduğunu söyledi.

İran Savunma Bakanı Amir Hatami ise, İran resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı konuşmada, “İran her türlü tehdide karşı koymak için en üst düzeyde askeri hazırlık seviyesine sahiptir” dedi.

Hatami, İran’ın ABD ve İsrail ittifakını da yeneceğini söyledi.

ABD, geçtiğimiz günlerde İran’a karşı bölgeye bir adet uçak gemisi, dört adet B-52 bombardıman uçakları ve Patriot füzeleri göndermişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu: İsrail, İran’a karşı ABD’nin yanında yer alacaktır

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, “İsrail, İran’a karşı ABD’nin yanında yer alacaktır” demişti.

İran saldırganlığını durdurma amacında birleştik” diyen Netanyahu, bölgede ve dünyada barış isteyen tüm ülkelere de İran’a karşı ABD’nin yanında durma çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesinde yer alan bir haberde, ABD’nin bölgeye 120 bin asker göndermeyi planladığı iddia edilmiş, ancak ABD Başkanı Donald Trump tarafından yalanlanmıştı.

ABD ile İran arasındaki gerilim Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte yeniden başladı.

Trump, seçildikten sonra İran ile P5+1 ülkelerinin imzaladığı nükleer anlaşmadan çekildiğini ve İran’a yönelik yaptırımların yeniden devreye gireceğini açıklamıştı.

İran Meclis Sözcüsü Ali Larijani ise ABD’nin karşı çıkmasına rağmen nükleer anlaşma doğrultusunda düşük seviyeli uranyum zenginleştirmeye devam edeceklerini söyledi.

İran: Uranyum zenginleştirmeye devam edeceğiz

ABD-İran gerginliği: Ne zaman ve nasıl başladı?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın