İran uranyum zenginleştirme oranını yüzde 5’e çıkarıyor

İran, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmada belirlenen sınırı aşarak uranyum zenginleştirme oranını yüzde 5’e çıkarıyor. 

Reuters’ın haberine göre, İran tarafından Pazar günü uranyum zenginleştirme oranının yüzde 5’e yükseltileceği açıklanacak.

Reuters’a konuşan İranlı bir yetkili, bu girişimin ABD’nin başlattığı yaptırımlara karşı bir meydan okuma olduğunu söyledi.

ABD, geçtiğimiz yıl nükleer anlaşmadan çekilerek İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe sokmuştu. 

İranlı yetkili “Yarınki duyuru, uranyum zenginleştirme seviyesinin nükleer anlaşma kapsamında belirlenen yüzde 3.67’den yüzde 5’e yükseltildiğinin açıklanması olacak” dedi. 

Bu kez Macron devreye giriyor 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 15 Temmuz’a kadar İran’ın nükleer meselesinde yeniden diyaloğun başlatılması için İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşeceğini açıkladı. 

Macron’dan önce Japonya Başbakanı Şinzo Abe de bir diyalog ortamının oluşması için İran’a ziyaret gerçekleştirmişti. 

İran, nükleer programının sadece enerji üretimi gibi barışçıl bir amacı olduğunu ve bomba yapma amaçlarının olmadığını söylüyor. 

İran, 2015 yılında P5+1 ülkeleri ile yaptığı nükleer anlaşma uyarınca uranyum zenginleştirme oranını yüzde 3.67’de tutuyordu. Bu oran, anlaşma öncesinde ulaştığı oranın yüzde 20 altındaydı. 

ABD ve İran gerilimi

Kasım 2018’de İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımları devreye sokan ABD, geçtiğimiz Mayıs ayında ise İran’dan petrol ithal eden ve aralarında Türkiye’nin de yer aldığı sekiz ülkeye tanıdığı muafiyeti kaldırdı. 

Son dönemde ABD ve İran arasındaki bir başka gerilim konusunu Körfez’de petrol tankerlerine yönelik yapılan saldırılar oluşturuyor. ABD, bu saldırılardan İran’ı sorumlu tutarken, İran bu tür iddiaları kabul etmiyor. 

Petrol tankerlerine yönelik yapılan saldırıların ardından ABD tarafından bölgeye askeri birlik gönderildi. 

Trump’tan İran’a yönelik yeni yaptırım kararı

ABD ile İran arasında savaş çıkar mı?

Trump’tan İran açıklaması: Askeri seçenek halen masada


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın