İran: Uranyum zenginleştirmeye devam edeceğiz

İran Meclis Sözcüsü Ali Larijani, ABD’nin karşı çıkmasına rağmen nükleer anlaşma doğrultusunda düşük seviyeli uranyum zenginleştirmeye devam edeceklerini açıkladı.

ABD, geçtiğimiz günlerde İran‘ın düşük seviyeli uranyum zenginleştirmesini ve tek nükleer santralini genişletmesini durdurmak için harekete geçti. Bu kapsamda, İran’ın tek nükleer santralini genişletmesine yardımcı olacakların da yaptırım kapsamına dahil edilebileceği açıkladı.

Larijani, ülkenin yarı resmi haber ajansı ISNA’ya yaptığı açıklamada, “İran nükleer anlaşma uyarınca ağır su üretebilir ve bu anlaşmaya aykırı değil. Bu yüzden zenginleştirme faaliyetlerine devam edeceğiz.” diye konuştu.

Nükleer savaş başlıklarında kullanılan bir yakıt olan plütonyum üretmek için reaktörlerde ağır su kullanılması gerekiyor.

ABD, nükleer anlaşma doğrultusunda İran’ın Natanz’daki ana nükleer tesisinde azami depolama miktarı olan 300 kilogram sınırında esneklik sağlayan muafiyeti kaldırdı. Yapılan açıklamada, bu kararın, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretiminini durdurmak amacıyla alındığı belirtildi.

ABD-İran gerginliği: Ne zaman ve nasıl başladı?

İran, elektrik üretmek için uranyum kullandığını gerekçe göstererek bu talebi reddediyor.

ABD, İran’ın Arak tesisinde üretilen ve 300 ton limitini aşan ağır suyun depolanması için Umman’a gönderilmesini sağlayan muafiyetten de vazgeçtiğini açıkladı.

RUHANİ: ABD’YE RAĞMEN PETROL İHRAÇ ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında, ABD’nin yaptırımlarına karşın petrol ihraç etmeyi süreceklerini söylemişti.

ABD’nin dış rezervlerini azalmaya çalıştığını vurgulayan Ruhani, “Bu yüzden döviz gelirlerimizi artırmalıyız, döviz harcamalarımızı ise azaltmalıyız.” diye konuştu.

ABD, geçtiğimiz günlerde, İran’dan petrol ithal eden ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye tanıdığı muafiyeti sonlandırmıştı.

ABD, İran petrolü muafiyetlerini kaldırdı: Şimdi ne olacak?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın