İran’ın uranyum zenginleştirme kararına ilk tepki Netanyahu’dan geldi

İran’ın 2015 yılındaki nükleer anlaşmada belirlenen uranyum zenginleştirme sınırını aşma kararına ilk tepki İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan geldi. Netanyahu, “Bu çok tehlikeli bir adım” dedi. 

İran’ın uranyum zenginleştirme oranını artırmasının son derece tehlikeli bir adım olduğuna dikkat çeken Netanyahu, Avrupa ülkelerine İran’a yönelik yaptırım uygulaması çağrısında bulundu. 

Netanyahu, “İran, BM Güvenlik Konseyi kapsamında alınan uranyumu belirli bir seviyenin ötesinde zenginleştirmeme kararını ihlal etmiştir” dedi. 

Netanyahu, Avrupa ülkelerine ve BM Güvenlik Konseyi üyelerine seslendi: “İngiltere, Fransa ve Almanya’daki arkadaşlarıma çağrıda bulunuyorum. Bu anlaşmayı siz imzaladınız ve (İran) bu yönde bir adım attığında en kısa sürede ciddi yaptırımlar uygulanacağını söylediğiniz. Ayrıca bu BM Güvenlik Konseyi’nin kararıydı. Neredesiniz?” 

Netanyahu: Uranyum zenginleştirme kararının tek nedeni atom bombası yapmak

Öte yandan Netanyahu, İran’ın uranyum zenginleştirme kararı almasının tek nedeninin ‘atom bombası yapmak’ olduğunu iddia etti. 

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir konferansta konuşma yapan İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, ABD ve İran arasında Körfez’de yaşanan gerilimin tırmanışa geçmesi halinde askeri katılım için hazırlandıklarını söylemişti. 

İsrail: ABD-İran arasında çıkabilecek olası bir çatışmaya hazırlanıyoruz

Neler olmuştu?

İran ile P5+1 ülkeleri arasında 2015 yılında nükleer anlaşma imzalanmıştı. İran, bu anlaşma uyarınca uranyum zenginleştirme oranının yüzde 3.67’de tutuyordu. 

ABD Başkanı Donald Trump, seçim döneminden itibaren nükleer anlaşmadan duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş, nihayetinde geçtiğimiz yıl anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamıştı. Hemen ardından ise İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe sokmuştu. 

İran, geçtiğimiz yıl alınan bu kararın birinci yılını doldurduğu bir dönemde, uranyum zenginleştirme sınırını aşarak yüzde 5’e çıkaracağını duyurdu. 

Bu kez Macron devreye giriyor

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, İran ile ABD arasındaki gerilimi düşürmek ve tarafları müzakere masasına getirmek için İran’a ziyaret gerçekleştirmişti.

Yakın bir zamanda ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un benzer bir adımı atması bekleniyor. Macron, 15 Temmuz’a kadar İran’ın nükleer meselesinde yeniden bir diyaloğun başlaması için İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşeceğini açıkladı.

İran uranyum zenginleştirme oranını yüzde 5’e çıkarıyor

İran Savunma Bakanı: ABD-İsrail ittifakını yeneceğiz

Japonya’dan 41 yıl sonra İran’a ‘arabuluculuk’ ziyareti


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın